sobota, 18 grudnia 2021

Kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce – Zdroju, czyli historia jej powstania, drzemiąca w starych czasopismach (7/9)

Kaplica św. Teresy w Rabce

Dnia 19 czerwca mija rok od położenia i uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego Kaplicy Św. Teresy w Rabce. Mija rok pracy i wysiłku, rok cudów i błogosławieństwa Bożego.. Dni zaledwie kilkanaście dzieli nas od chwili, gdy w nowej świątyni zamieszka Bóg. 
Dziś niestety dokładnie dnia poświęcenia podać jeszcze nie możemy, lecz z chwilą ustalenia termin ogłosimy w dziennikach. Przypuszczamy, że wielu z czytelników Róż zechce wziąść udział w tej uroczystości. Chcąc ułatwić uczestnikom wyjazd i pobyt w Rabce, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do Komitetu. 
Prace koło wykończenia Kaplicy wrą w całej pełni. Składki płyną, lecz trzeba jeszcze bardzo wiele. Wierzymy jednak, że czytelnicy, którzy na każde nasze wezwanie chętnie spieszyli z składkami nie ustaną w ofiarności. 
W miesiącu bieżącym prócz ofiar w pieniądzach otrzymaliśmy dywan i chodnik (M. Kaźmierczak z Brodnicy), muszlę morską na kropielnicę(Stryjkowski, Starogard), płótno na ołtarz i korporaty (Jan Nowak, Kraków), kanony na ołtarz malowane na pergaminie (NN), stułę biało fioletową (Firma Fr. Kopaczyński, Kraków). 
Zgłoszenia w sprawie wzięcia udziału w uroczystościach poświęcenia i składki, przyjmuje skarbnik Komitetu Ks. Jan Piskorz, Kraków, Al. Krasińskiego 17 Ip. (Od 1 lipca Rabka willa pod Kazimierzem). 
Za dotychczasowe szczere i hojne ofiary Czytelników Róż składa serdeczne Bóg zapłać 
Komitet
Róże św. Teresy od Dzieciątka Jezus nr. 6 z czerwca 1928 roku

Kaplica św. Teresy w Rabce

Najprzewielebniejszy Książę Metropolita Krakowski ustalił już termin poświęcenia Kaplicy na dzień 15 lipca, za dwa więc tygodnie będziemy świadkami wielkiej uroczystości, która wypaść musi jaknajwspanialej. 
Jakkolwiek brak jeszcze wielu tysięcy, praca koło budowy jest już na ukończeniu. W ostatnich dniach zmontowano ołtarz, skończono układanie posadzki, umieszczono ramy, w których widnieje już przeszło dwieście „cegiełek” z nazwiskami ofiarodawców – fundatorów (którzy złożyli 50 złotych). 
W coraz szybszym tempie rosną więc wydatki, zestawienie ich pozwalamy sobie przytoczyć: ołtarz z białego marmuru 4 500 zł, posadzka 8 000, konfesjonały, klęczniki, krzesła, ławki i umeblowanie zakrystji 10 500, lichtarze i krucyfiks 960, tabernakulum 500, tron na tabernakulum 500, puszka na Przenajświętszy Sakrament 400, lampy i żyrandole 1 500, instalacja elektryczna 1 000. 
Ubiegły miesiąc przyniósł cały szereg darów: dużą monstrancję i lampę wieczną (dar Ferdynandostwa Hoesików, Kraków), dzwonki przed ołtarz, para poczwórnych, para pojedyńczych (rodzina Piskorzów, Biała), sześć korporałów (Marja Surówka, Biała), stuła biało – fioletowa (A. Stankiewicz, Lwów), puryfikaterze, korporały, palki, humerały i jedwabny pasek do alby (S.S. Klaryski Św. Andrzej, Kraków). 
Jesteśmy więc najmocniej przekonani, że tak chętna i wielka ofiarność wytrwa do końca, że czytelnicy Róż, najgorliwsi czciciele Św. Teresy dołożą nadal wszelkich starań, aby jaknajszerszy ogół zainteresować tą świętą sprawą. Z radością więc czekamy dnia poświęcenia i wierzymy, że z tej pierwszej pod Jej wezwaniem polskiej świątyni, spłynie na ziemię naszą z rąk ukochanej Świętej przeobfity deszcz cudownych Róż łask bożych. 
Komitet najserdeczniej zaprasza na tę wielką uroczystość, i aby móc ułatwić pobyt, prosi o wcześniejsze zgłaszanie się do Księdza Jana Piskorza Rabka.
Róże św. Teresy od Dzieciątka Jezus nr. 7 z lipca 1928 roku

Poświęcenie kaplicy ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus

odbyło się w Rabce w niedzielę, 15 bm. i jest dowodem, jak szybko rozwija się kult tej młodziutkiej, a niedawno zmarłej, świętej. Aktu poświęcenia dokonał ks. metropolita Adam Sapieha. W uroczystości oprócz duchowieństwa i przedstawicieli władz wzięły udział liczne rzesze mieszkańców Rabki i okolicy, a także goście z Krakowa. Po poświęceniu kaplicy i dzwonu odprawiona została uroczysta suma, w czasie której grała muzyka 34 pułku piechoty.
Orkiestra 34 pułku piechoty Wojska Polskiego z Białej Podlaskiej, pod batutą por. Michała Urbańczyka (podpisanego również pod aktem pamiątkowym), uświetniająca uroczystość poświęcenia kaplicy zdrojowej w Rabce.
Orkiestra 34 pułku piechoty Wojska Polskiego z Białej Podlaskiej, pod batutą
por. Michała Urbańczyka (podpisanego również pod aktem pamiątkowym),
uświetniająca uroczystość poświęcenia kaplicy zdrojowej w Rabce.
Fot. ze zbiorów Józefa Szlagi

Kaplica przedstawia się artystycznie i harmonijnie, a nadto urzeczywistnia myśl praktyczną; z presbiterjum pięknie skonstruowanem łączy się rodzaj portyku czy hali, z trzech stron otwartej, tak że w razie gromadzenia się tłumów można uniknąć ścisku, gdyż z daleka widać wnętrze, i można, znajdując się w otaczającym kaplicę lesie, widzieć ołtarz i uczestniczyć w nabożeństwie.
Czas nr. 162 z dnia 18 lipca 1928 roku

cdn.

Artykuł opracował i nadesłał Józef Szlaga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz