środa, 7 marca 2012

Kolejne książki o Rabce online

Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z książkami autorstwa Kamila Kowalczyka. Autor, którego nasi Czytelnicy znają z publikowanych na stronie artykułów, w barwny i wyrazisty sposób przedstawia historię i tradycję Rabki i okolic. Poniżej znajdziecie Państwo odnośniki do udostępnionych online pozycji, aby zapoznać się z całością należy kliknąć na tytuł książki.



Mam nadzieję, że ta książka pomoże choć trochę przybliżyć Czytelnikom obiekty sakralne i inne miejsca kultu, które były dziedzictwem wcześniejszych pokoleń i są również naszym dziedzictwem; pozwoli odkryć fakty, o których zapominamy i, jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński - ocalić od zapomnienia, czyli od całkowitego wymazania ze zbiorowej pamięci. Niech przerwie naszą pogoń za tym co niesie dzień dzisiejszy, byśmy mogli odkryć wartość tego, co trwa od wieków.



Oddane do rąk Czytelnika wydanie składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich dotyczy motywów powstawania kapliczek, zawiera opisy ich form, przedstawia zależności doboru miejsca i intencji, jak również zgłębia ich tematykę. W drugiej części przedstawione zostały poszczególne kapliczki i krzyże znajdujące się w Rabce lub jej najbliższych okolicach. Każdy z 21 wybranych przez autora obiektów zilustrowany został zdjęciem, krótkim opisem oraz modlitwą.



Dla kultury niezwykle istotne jest trwanie, zachowanie tradycji. Ważna jest ciągłość, zapewniająca przekazanie wartości z pokolenia na pokolenie. W dziejach Rabki kościół i organizacja parafialna nieprzerwanie od XVI wieku odgrywają taką rolę. Parafia jest bowiem instytucją zachowującą ciągłość działania i służącą niezmiennie tym samym celom, niezależnie od burz dziejowych. Od czterech i pół wieku wokół kościoła parafialnego (już trzeciego w kolejności), skupia się życie mieszkańców Rabki, nie ograniczając się li tylko do płaszczyzny duchowej. Parafialna świątynia jest zarazem miejscem kultu religijnego i - wespół ze starym kościołem - stanowi zabytek o indywidualnym wyrazie, wpisujący się w charakterystykę krajobrazu naszej małej ojczyzny. Wyposażenie kościoła, na które złożyły się całe wieki, to niemy świadek obecności w nim wielu pokoleń wiernych. Można rzec, że jest to modlitwa w dziełach sztuki zamknięta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz