czwartek, 16 grudnia 2021

Kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce – Zdroju, czyli historia jej powstania, drzemiąca w starych czasopismach (5/9)

Kaplica w Rabce

Komitet budowy kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce urządził w Krakowie wentę spożywczą, która przyniosła 911,08 zł. czystego dochodu. Wszystkim osobom, które swą pracą i ofiarami przyczyniły się do zbożnego celu, a w szczególności P.T. wojskowości za użyczenie ujeżdżalni w koszarach tagorów, oraz firmie Suchard za hojny dar, wyraża komitet serdeczne podziękowanie. W ten sposób Rabka otrzyma kaplicę, której brak dawał się dotkliwie odczuwać.
Ilustrowany Kuryer Codzienny nr. 1 z dnia 1 stycznia 1928 roku

Vivant Sequentes!

Apel nasz w listopadowym numerze nie pozostał bez echa. Czciciele św. Teresy pamiętają o swej Świętej. Otrzymujemy codziennie ofiary niekiedy z tak serdecznymi dopiskami, ze naprawdę chwytają za serce i dodają ducha. Poza ofiarami pieniężnemi – otrzymaliśmy już cały szereg deklaracji. I tak wydawcy „Róż św. Teresy” postanowili ofiarować dzwon do kaplicy – zdeklarowano już dywan na stopnie ołtarza, całe nakrycie na ołtarz (M Kaźmierczak z Brzeźnicy), 1 ornat, 7 obrusów – dzwonek do zakrystji. 
Jeśli ofiary w pieniądzach i w sprzętach kościelnych popłyną w tym samym tempie, to będziemy mogli z początkiem lipca, a więc w rok po poświęceniu kamienia węgielnego, kaplicę nową poświęcić!! 
Czy to nie cudowna pomoc i opieka św. Teresy! 
Św. Tereso! Wyproś nam dalsze błogosławieństwa i pomoc w wykończeniu Świątyni ku Twej wznoszonej chwale. 
Komitet budowy kaplicy Św. Teresy w Rabce
Róże św. Teresy od Dzieciątka Jezus nr. 3 z marca 1928 roku

Radosna wieść

Kaplica ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce – Zdroju stoi pod dachem skończona. Sami członkowie Komitetu, a za nimi każdy nieuprzedzony przyznają, że same wysiłki i starania Komitetu nie byłyby do tego doprowadziły w czasach obecnie tak trudnych, gdyby nie widoczna łaska Św. Patronki Teresy od Dz. J., która zbożnemu dziełu błogosławi. Kaplica czeka tylko na wykończenie i zacznie służyć Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. 
Aby widomy znak naszej zbiorowej czci dla Ukochanej Patronki Kaplicy utworzyć, rzuca Wydawnictwo nasze myśl i najgoręcej ją popiera, ażeby wszyscy Czytelnicy „Róż św. Teresy” ufundowali wspólnie dzwon do tej kaplicy. Dzwon ten z napisem „Fundatorami Czytelnicy Róż św. Teresy” wydzwaniać będzie na „Anioł Pański” trzy razy dziennie pozdrowienie anielskie. Dzwon ten będzie niósł za każdego ofiarodawcę modlitwę do Nieba do stóp św. Teresy, a przez nią do Pana Jezusa. Modlitwa ta w każdem uderzeniu serca o dzwon zaniesie do Stwórcy Pana naszego prośbę od każdego z nas ofiarodawców o dobro doczesne i o zbawienie wieczne dla nas i naszych najbliższych, a kiedy nas tu już nie stanie dzwon nadal będzie za nas wydzwaniał modlitwę i zamiast naszych własnych ust będzie w następne pokolenia podawał za nas prośbę błagalną i modlitwę dziękczynną. 
W ten sposób ofiarą na ten dzwon zapewniamy sobie sami modlitwę za nasze zbawienie wieczne. Pospieszmy więc z ofiarami jak najliczniej, niech nikogo z Czcicieli św. Teresy i z Czytelników „Róż św. Teresy” nie braknie wśród ofiarodawców, których nazwiska będą wyryte na dzwonie lub wpisane w księdze pamiątkowej. 
Ofiary przyjmuje Wydawnictwo „Róż św. Teresy”, P.K.O. 405.893. p.t. „Na dzwon św. Teresy od Dzieciątka Jezus”.

Kaplica Św. Teresy w Rabce.

Spieszymy Drodzy Czytelnicy podzielić się z Wami radosną nowiną. Książę Metropolita Krakowski przyrzekł z końcem czerwca dokonać poświęcenia Kaplicy św. Teresy w Rabce. Do tego więc czasu wszystko gotowe być musi!!
Metropolita Krakowski Książę Adam Stefan Sapieha.
Metropolita Krakowski Książę Adam Stefan Sapieha.
Fot. ze zbiorów Józefa Szlagi

Jednocześnie ze szczerem uznaniem podkreślić musimy niezwykłą naprawdę i serdeczną ofiarność naszego społeczeństwa. Codziennie prócz ofiar otrzymujemy listy z życzeniami Błogosławieństwa Bożego, z zapewnieniami o modlitwach i z prośbami o nową wysyłkę cegiełek. Oto kilka wyjątków z nadesłanych nam listów: 
Kopenhaga 13 III 1928 
Za przysłane cegiełki serdecznie dziękuję i proszę o przesłanie jeszcze kilkunastu sztuk, chcę je rozsprzedać wśród robotników polskich w Danji. 
Salomea Kiernat 
Słupia 18 III 1928 
Bardzo się cieszę, że będę mógł rozsprzedać obrazki św. Teresy i przyczynić się do wzniesienia Jej Kościoła. Proszę o przysłanie jeszcze 90-ciu cegiełek. 
Jan Gieza 
Smolanka 15 III 1928 
Przesyłam spis tych co zakupili cegiełki – składam serdeczne Bóg zapłać za tę przesyłkę, za możność przyczynienia się do budowy Kościoła św. Teresy. 
Wł. Kędzierska 
Prócz ofiar pieniężnych cały szereg osób nadesłał nam deklaracje zakupienia pewnych części urządzenia wewnętrznego. Poza wymienionemi w lutowym numerze, w ostatnich dniach nieznane osoby ofiarowały 4 witraże, kandelabry i jeden ornat. Potrzebne są jeszcze: Monstracja, wieczna lampa, umbraculum, 2 konfesjonały, 2 kropielnice, kadzielnica, pulpit pod mszał, dzwonki, lichtarze i.t.p. 
Jesteśmy pewni, że znajdą się szlachetni ofiarodawcy tych poszczególnych, koniecznych sprzętów kościelnych. 
Kaplica św. Teresy musi być wspaniała. Wspaniały przedewszystkiem musi być przybytek Boga – ołtarz i tabernakulum. Powstał więc projekt, by ołtarz wykonany został z marmuru. Cały szereg osób przysłało już nawet ofiary z przeznaczeniem ich specjalnie na wykonanie ołtarza, z projektem, by utworzyć osobną listę składek. Zatem otwieramy !! 
Czytelnicy Róż byli pierwsi, którzy rzucili cegiełkę pod budowę kaplicy, Czytelnicy Róż podali projekt specjalnej zbiórki na ołtarz, Czytelnicy Róż dopomogą do wypełnienia tej listy. Wobec tak cudownej wprost opieki św. Teresy, dzięki której dziś wśród tak ciężkich warunków zdołaliśmy w ciągu jednego roku wybudować całą kaplicę – święcie przekonani jesteśmy, że w następnym numerze będziemy mogli donieść czytelnikom, że lista składek na ołtarz zamknięta. A wiec w Imię Boże. 
Wkładki prosimy nadsyłać na konto czekowe P.K.O. 406.355 lub na ręce skarbnika ks. Jana Piskorza, Kraków Al. Krasińskiego 17, z nadmienieniem: na ołtarz św. Teresy. 
Pod tym adresem również prosimy skierować deklaracje fundowania poszczególnych części urządzenia wewnętrznego i zamówienia na cegiełki. 
Przypominamy jeszcze, że Komitet wydał cegiełki, nowenny po 50 gr. i 20 gr. oraz mareczki listowe z wizerunkiem św. Teresy po 10 gr. a projektem kaplicy po 5 gr. 
Za dotychczasowe ofiary serdeczne Bóg zapłać składa 
Komitet
cdn.

Artykuł opracował i nadesłał Józef Szlaga. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz