wtorek, 24 grudnia 2013

Boże Narodzenie. Obrazek usnuty z podań i wierzeń ludowych.

Kolenda. Rys. F. Kostrzewski.
Kłosy, 1869 r., nr 234.




Wypełnionych ciepłymi barwami,
roziskrzonych światłem wigilijnej nocy
Świąt Bożego Narodzenia,
spędzonych w atmosferze spokoju i radości
oraz
obfitującego w pomyślność
Nowego, 2014 Roku!

życzy
Zespół Historia Rabki







Jest to artykuł sprzed prawie 120 lat, opublikowany w krakowskim „DZIENNIKU PORANNYM”, w jego kolejnych czterech numerach 19, 20, 21 i 22, od 24 grudnia do 29 grudnia 1895 roku. Jego autorem jest polski dziennikarz Edmund Kolbuszowski (1865-1919). Pisownia została zachowana tak jak w oryginale.

Boże Narodzenie 

Obrazek usnuty z podań i wierzeń ludowych. 


Święta Bożego Narodzenia należą do najmilszych i najprzyjemniejszych świąt w roku. Szczególniejszy urok dla wszystkich posiada wieczerza wigilijna. Każdy w dniu tym dąży do domu, pragnie wieczór ten spędzić w rodzinnym kole. Wieczór ten poprzedzający dzień przyjścia na świat Zbawiciela napełnia otuchą serca, łączy ze sobą wszystkich i żywo przywodzi na pamięć owe czasy, kiedy to zamki rycerzy i chaty wieśniacze w potrjachalną jeszcze składały się całość.

niedziela, 15 grudnia 2013

Partyzanci radzieccy w Gorcach - cz. 2

Na omawianym obszarze współpracę podejmował IV batalion kpt. Juliana Zapały ps. “Lampart”. Współdziałanie bojowe miało miejsce w bitwie pod Ochotnicą (18-21 października 1944 r.), po której Rosjanie udzielili schronienia oddziałom Armii Krajowej w swojej bazie[25]. Ponadto dokonano razem kilku akcji na posterunki policji, żandarmerii i straży granicznej (między innymi zrobiono zasadzkę na pododdział straży granicznej w Łomnicy[26], czy wypad aprowizacyjny na majątek w Falsztynie pod Niedzicą)[27]

Kpt. Julian Zapała ''Lampart''

niedziela, 8 grudnia 2013

Partyzanci radzieccy w Gorcach - cz. 1

"Ruch oporu w Gorcach w latach 1939-1945" - taki tytuł nosi praca magisterska Michała Bali, której trzeci rozdział prezentujemy naszym Czytelnikom. Praca, której promotorem jest dr. hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego Marek Herma, została obroniona 26 czerwca 2013 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Serdecznie gratulujemy zdobycia tytułu magistra i dziękujemy za przesłany artykuł, a Czytelników naszej strony zapraszamy do lektury.

Ofensywa Armii Czerwonej w latach 1943 i 1944 spowodowała, że część oddziałów partyzanckich otrzymała rozkaz marszu na zachód, dla wzmocnienia tamtejszego, praktycznie nieistniejącego ruchu oporu podległego Moskwie. Blisko dziewięćdziesiąt oddziałów, złożonych z 20 tysięcy partyzantów, wysłano do Polski celem walki z Niemcami i promowania interesów radzieckich[1].

Partyzanci radzieccy idą na bojowe zadanie

niedziela, 1 grudnia 2013

"Partyzancka pamiątka" unikatowym zabytkiem w Galerii „Broń i Barwa w Polsce”

Niemiecki pistolet maszynowy MP-40 wydobyty przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Rabce ze skrytki w jednym z rabczańskich domów, przeszedł prace konserwatorskie i znalazł się w muzealnej gablocie. "Partyzancka pamiątka" jest rarytasem, ponieważ jest to jeden z trzech egzemplarzy tego pistoletu maszynowego, który jest technicznie sprawny i pełni rolę eksponatu muzealnego.

Skrytka w której odnaleziono niemiecki pistolet maszynowy MP-40
o numerze 58017, popularnie nazywany "Schmeisser".
Źródło: http://nowy-targ.policja.gov.pl/

Odnaleziony MP-40 dołączył do Galerii „Broń i Barwa w Polsce”, znajdującej się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to największa w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galeria militariów. Unikatowym zabytkiem jest pistolet maszynowy MP 40, - czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie - używany przez Jana Chimiczewskiego, żołnierza Armii Krajowej. Po jej rozwiązaniu w 1945 roku pistolet wraz z amunicją, starannie zakonserwowany, ukryty został w domostwie na terenie Rabki. Po 67 latach w 2012 roku syn, Andrzej Chimiczewski, ujawnił miejsce ukrycia pistoletu, który został przekazany do zbiorów muzealnych. Andrzej Chimiczewski w mailu do nas całość krótko podsumował: Jego wojenna historia znalazła bardzo godne zakończenie!


Andrzej Chimiczewski z bronią MP-40 należącą do jego ojca Jana,
podczas uroczystości symbolicznego przekazania broni
do Muzeum Narodowego w Krakowie, 27 października 2012 roku.
Fot. ze zbiorów Andrzeja Chimiczewskiego

Z historią MP-40 z Rabki mogą się Państwo zapoznać w artykułach pt. "Partyzancka pamiątka" oraz "„Partyzancka pamiątka” w Muzeum Narodowym w Krakowie". Wspólnie z Andrzejem Chimiczewskim zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia wystawy!

Pistolet maszynowy MP-40, z amunicją 9 mm Parabellum.
Niemcy, 1942, numer seryjny 58017.
Stal oksydowana, ebonit, stopy mosiądzowe.
Pistolet używany przez Jana Chimiczewskiego, żołnierza Armii Krajowej,
łącznika w zgrupowaniu "Mszyca" walczącego w masywie Lubonia Wielkiego.
Po rozwiązaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku pistolet wraz z amunicją,
starannie zakonserwowany, ukryty został w domostwie na terenie Rabki.
Po 67 latach w 2012 roku syn, Andrzej Chimiczewski, ujawnił miejsce ukrycia
pistoletu, który został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Fot. Andrzej Chimiczewski

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Chimiczewskiemu za nadesłane fotografie!