środa, 2 grudnia 2015

Mobilna Przestrzeń Kultury w Rabce

Od 1 grudnia 2015 roku, w Rabce-Zdrój realizowany jest projekt "Mobilna Przestrzeń Kultury" przybliżający historię i kulturę polskich Żydów w interesujący, różnorodny sposób.


W ramach projektu od 1 - 11 grudnia 2015 roku, w Galerii Pod Aniołem w Rabce-Zdrój, dostępna będzie wystawa "Domy Wieczności". Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 - 14.W wielu miejscach w całej Polsce cmentarze żydowskie lub to, co z nich pozostało, są jedynym widocznym znakiem wielowiekowej obecności społeczności żydowskich na danym terenie. Poświęcona im wystawa zatytułowana „Domy wieczności" to przede wszystkim refleksja nad tym, czym są one dla nas dzisiaj i szukanie odpowiedzi na pytanie, czego możemy się na ich podstawie dowiedzieć. Ma ona służyć przybliżeniu tej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorców: pomóc w zrozumieniu, jak ważnym elementem dziedzictwa kulturowego są zachowane cmentarze żydowskie i odpowiedzieć na szereg pytań związanych z cmentarzami w kontekście historii i tradycji tutejszych Żydów.

Dla młodzieży tutejszego liceum przewidziano wykład i warsztaty pt. „Polin - historia Żydów w Polsce", które poprowadzą w dniu 1 i 8 grudnia pracownicy Żydowskiego Muzeum "Galicja".


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 8 grudnia 2015 roku na otwarty wykład przybliżający najważniejsze zagadnienia judaizmu (święte księgi, kult synagogalny, przedmioty związane z rytuałem religijnym,... koszerność) oraz obrzędowość żydowską związaną z cyklem życia, pt. "Judaizm i tradycja żydowska - od narodzin do śmierci". Odbędzie się on w Galerii Pod Aniołem w Rabce, ul. Parkowa 5, o godzinie 16:00. 

Po wykładzie nastąpi projekcja filmu "Brzostek. Historia pewnego powrotu". Film w języku angielskim, z polskimi napisami.


W filmie „Brzostek, historia pewnego powrotu” Simon Target przedstawia prof. Jonathana Webbera, który wraca do miejscowości Brzostek, gdzie pochowany został jego dziadek. Gdy prof. Webber dociera do Brzostka, niewielkiego miasteczka na Podkarpaciu, jedynym śladem po cmentarzu żydowskim jest niezabudowany pas zieleni. Bohater z pomocą miejscowego burmistrza, księdza i lokalnej społeczności odbudowuje dawny kirkut i doprowadza do jego rekonsekracji. Uderzający jest fakt, że na tę ceremonię przygotowano 50 krzeseł, a przyszło 600 osób, czyli niemal cała lokalna społeczność. 

Film zdobył podczas 12. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna". Organizatorzy: Żydowskie Muzeum "Galicja", Miasto Rabka-Zdrój, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdrój, Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku, Blog Historia Rabki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz