środa, 28 stycznia 2009

Zima w pełni

Świat pokrył biały puch śnieżny. Zaroiło się w rabczańskim zdroju od setek narciarzy - tysięcy saneczkujących dzieci... Wszystko cieszy się życiem i zdrowiem. Sport bowiem daje siły siły samopoczucia i lepszą wiarę w jutro... nic więc dziwnego, iż wszyscy mu się oddają z zapałem i radością. Słońce i mróz opala blade i anemiczne twarze przybyłych z miast polepszyć stan swego zdrowia i nabrać sił do pracy.

Rabka w zimie
Klimat Rabki robi swoje, kilka dni zaledwie pobytu... a już się widzi zmianę na korzyść. Ośnieżone świerki i jodły, dumne ze swej nowej szaty, uśmiechają się serdecznie w słonecznych blaskach do roześmianych twarzyczek dzieci, zginając swe kiście pod podmuchem wiatru i ciężarnej swej białej szaty. W zimie bowiem - wszystko się brata... Ściślejszy związek wytwarza się między naturą a człowiekiem, który potrafi jej oddać należny podziw estety i w której to widzi źródło swej energii i siły.

Skocznia na Grzebieniu
Tymi słowami do swych czytelników zwracał się dziennikarz Wiadomości Rabczańskich w styczniu 1937 roku. Zachęcając przybyłych kuracjuszy do korzystania z zimowych uroków Rabki. Jak przed laty tak i teraz do Rabki zawitali kolejni goście. Wyciągi i stoki zapełniły się narciarzami, a w parku można spotkać wielu wypoczywających kuracjuszy.

Tor saneczkowy
Dlatego naszym zdaniem warto zajrzeć na karty starych informatorów i przewodników by zapoznać się z zimową ofertą naszego uzdrowiska w czasie kiedy Rabka była jednym z najmodniejszych kurortów w Polsce.Prezentowane przez nas informatory pochodzą ze zbiorów pana Piotra Kuczaja i dzięki jego uprzejmości mogą być zaprezentowane naszym czytelnikom.  Rabka w zimie

Zespół Historia Rabki składa serdeczne podziękowania panu Piotrowi Kuczajowi, za udostępnienie archiwalnych materiałów.

Widok na Banię

2 komentarze:

 1. Swietne zdjecia, unikatowe publikacje, interesujacy artykul. Mam nadzieje, ze publikacje beda dostepne w internecie przez dlugi czas!

  /*
  Autor: Niezalezna Rabka
  Data: 2009-02-06
  Godzina: 16:03:03

  Komentarz przeniesiony z poprzedniej strony Historii Rabki
  */

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję. Może Wasza praca odsłaniania korzeni, przyczyni się do tego, że moja rodzinna miejscowość odzyska należne jej miejsce w sercach Polaków oraz rankingu miejscowości uzdrowiskowych. dibed.

  /*
  Autor: dibeda
  Data: 2011-04-06
  Godzina: 14:13:44

  Komentarz przeniesiony z poprzedniej strony Historii Rabki
  */

  OdpowiedzUsuń