środa, 14 stycznia 2009

Niezwykły album

Dzięki uprzejmości pani Marii Miętus-Ciszewskiej i pana Andrzeja Ciszewskiego, właścicieli rabczańskiej "Apteki pod Gwiazdą", możemy naszym czytelnikom udostępnić niezwykły album - pamiątkę. W albumie znajdziecie państwo kilka rysowanych kredką ilustracji obrazujących Rabkę i najbliższe okolice. Autorem rysunków jest J. Mateja, który wykonał je w czasie letniego pobytu w sierpniu 1927 roku, w naszym uzdrowisku. Mieszkał on w willi "Bajka" znajdującej się w Rabce Zarytem.

Pozdrowienia z kolonii w Rabce Zaryte
Album został przekazany Alfonsowi Górnikowi, który w latach 1922-1928 był pierwszym prezydentem Katowic po przyłączeniu ich do nowo powstałego państwa polskiego. Następnie został powierzony rodzinie Miętusów, w ten sposób powrócił do miejsca swego powstania. Na wewnętrznej stronie okładki albumu widnieje napis:

J. Wielmożnemu Panu Prezydentowi Miasta Katowic Drowi Alfonsowi Górnikowi na pamiątkę mego pobytu letniego w Rabce ofiaruję

J. Mateja.Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje za udostępnienie albumu pani Marii Miętus-Ciszewskiej i panu Andrzejowi Ciszewskiemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz