piątek, 3 listopada 2023

Rabczańskie reminiscencje sportowe. Część V – sporty zimowe w 1935 roku (odc. 3/4)

Narciarze sześciu państw na akademickich mistrzostwach Polski

Kraków. W dniach 1, 2 i 3-go lutego odbędą się w Rabce międzynarodowe akademickie mistrzostwa narciarskie, które będą u nas pierwszą wielką międzynarodową imprezą narciarską w bieżącym sezonie zimowym.

W zawodach startować będzie 128 zawodników i zawodniczek, w tem 20 zawodników zagranicznych, reprezentujących: Szwecję, Estonję, Łotwę i Rumunję, nadto spodziewany jest przyjazd zawodników Norwegji i Austrji.

Z polskich związków sportowych wystąpią reprezentacje wszystkich sekcyj AZS i wszystkie kluby narciarskie, posiadające w swym gronie akademików – narciarzy.

Program szczegółowy zawodów przewiduje:
31 stycznia b.r. losowanie numerów startowych i odprawa zawodników.
1 lutego o godz. 11-ej bieg zjazdowy (slalom), start Maciejówka – meta Słone. Tego samego dnia o godz. 17-ej kulig staropolski, o 21-ej zabawa narciarska.
2 lutego b. r. o godz. 10-ej bieg na 16 km. otwarty i do kombinacji, o godz. 12-ej bieg pań na 8 km. Start i meta do obydwu biegów w Parku Zdrojowym. Wieczorom o godz. 22-ej bal akademicki.
3 lutego o godz. 12-ej konkurs skoków do kombinacji i otwarty. O godz. 19-oj rozdanie nagród i pożegnanie zawodników.

Na zawody zapowiada się duży zjazd gości tak z kraju, jak i z zagranicy. Z zagranicy przybyć mają wycieczki studentów z Łotwy w ilości 30 osób i z Rumunji 42 osoby. Z kraju przybywa pociąg popularny z Warszawy, 2 pociągi popularne z Krakowa i na trzeci dzień zawodów przybywa popularny raid narciarsko kolejowy

Kurjer Nowogródzki, styczeń 1935 r.

Pociąg popularny do Rabki

Dnia 31 stycznia uruchomiony będzie z Warszawy – Gł. do Rabki pociąg popularny na V Międzynarodowe Akademickie Mistrzostw Narciarskie. Odejście z Warszawy – Gł. o godz. 21,30, przyjście do Rabki 1 lutego o godz. 8,30. Spowrotem odejście z Rabki 3 lutego o godz.18,10, przyjście do Warszawy – Gł. 4 lutego o godz. 5,52. 

Opłata za przejazd tam i spowrotem 20 zł 60 gr. Miejsca numerowane. Pociąg zestawiony będzie z wagonów pulmanowskich klasy trzeciej oraz wagonu restauracyjnego oraz dancingowego.

Kierownictwo pociągu będzie przyjmowało zapisy na pokoje z utrzymaniem w pensjonatach w cenie od 5 zł od osoby.

Robotnik, styczeń 1935 r.

Międzynarodowe akademickie zawody narciarskie w Rabce.

W dniu wczorajszym przyjechali do Krakowa w drodze na międzynarodowe akademickie mistrzostwa narciarskie Polski, które zaczynają się 1 lutego w Rabce, przedstawiciele Holenderskiego akademickiego klubu alpejskiego Nederlandsche Studenten Alpenclub, pp. A. H. Luna i P.H Deiters. Goście holenderscy, których przyjęciem w Krakowie zajmuje się sekcja narciarska AZS –u i Polski Akademicki Związek Zbliżenia Międzynarodowego „Liga” , zatrzymają się w Krakowie 2 dni, celem poznania Krakowa, po czem udadzą się na mistrzostwa rabczańskie.

W godzinach najbliższych spodziewany jest przyjazd zawodników szwedzkich, a mianowicie: Lenarta Huldta i Klausa Hesselmana. Lenart Huldt, należący do Akademickiego Szwedzkiego Klubu Narciarskiego uważany jest za jednego z najlepszych zawodników szwedzkich. Drugi zawodnik szwedzki reprezentuje również bardzo wysoką klasę. Obaj zawodnicy szwedzcy wezmą udział zarówno w skokach, jak i w biegu na 16 km.

Nic dziwnego, że wobec zgłoszonych tej miary zawodników na rabczańskie zawody, zainteresowanie niemi wzrasta coraz bardziej. Sekcja narciarska AZS –u, organizująca te mistrzostwa dokłada wszelkich starań, ażeby przyjęcie zawodników tak zagranicznych jak i polskich, a których zgłoszonych jest dotąd przeszło 100, wypadło jak najlepiej.

Il. Kur. Codz., styczeń 1935 r.

Wielka impreza w Rabce

Rabka, 30 stycznia.

Rabka znajduje się obecnie w przededniu wielkiej imprezy narciarskiej, a mianowicie przed międzynarodowemi zawodami o mistrzostwo akademickie. Zawody te weszły już w tradycję, z roku na rok urządzane są na coraz poważniejszą skalę, gromadząc w rabczańskiem zdrojowisku nietylko polskich, ale i cudzoziemskich narciarzy, studiujących na uniwersytetach.

Ze względu na międzynarodowy charakter zawodów akademickich, protektorat nad tą imprezą objął minister spraw zagranicznych, Józef Beck, a w komitecie honorowym figuruje cały szereg osobistości. Komitetowi organizacyjnemu zawodów udało się uzyskać szereg nagród, któremi dotowane są poszczególne konkurencje. Impreza zapowiada się doskonale, a sądząc po zgłoszeniach, będzie ona stanowiła prawdziwą atrakcję rabczańskiego sezonu.

Program zawodów jest obfity i obejmuje zarówno zjazdowe, jak też klasyczne konkurencje. Odbędzie się więc bieg zjazdowy, tudzież slalom, punktowane łącznie w tzw. kombinacji alpejskiej. Ponadto przeprowadzony będzie bieg na 18 kilometrów, oraz konkurs skoków na skoczni wznoszącej się na zboczach Grzebienia. Tytuł mistrzowski przyznany będzie za najlepszy kombinowany wynik w biegu i skoku.

Zaryte na tle Lubonia Wielkiego,
widziane spod rozbiegu skoczni na Grzebieniu.

Spodziewać się trzeba, że w dniach od 1 do 3 lutego, kiedy właśnie odbędą się najciekawsze biegi mistrzostw akademickich, zjazd do Rabki powiększy się, gdyż nietylko zasługuje na to ze wszech miar interesująca impreza, ale także lokalne warunki zdrojowiska, które z dnia na dzień polepszają się. Po okresie krótkotrwałej i niemal niedającej się odczuć odwilży, są zpowrotem dobre warunki zimowe.

Kampanja lecznicza w Rabce rozwija się prawidłowo, dostarczając licznym kuracjuszom możliwości poratowania zdrowia, conajmniej tak samo sprawnej, jak i w letniej porze. Sezon jest ożywiony i goście czują się tu doskonale.

Il. Kur. Codz., luty 1935 r.

Narciarskie mistrzostwa akademików

Rabka – Zdrój, 31 stycznie (A). W związku z mającemi się tu odbyć międzynarodowymi akademickimi narciarskimi mistrzostwami Polski przybyło do Rabki około 130 zawodników – akademików ze zgłoszonych 170.

W dniu dzisiejszym zgłosili swój przyjazd telegraficznie Węgrzy i Łotysze. Na skoczni trenowali dziś Szwedzi i Gdańszczanie. Spodziewany jest również przyjazd Niemców.

Warunki śniegowe wyśmienite przy sprzyjającej pogodzie. W dniu dzisiejszym odbyła się w sali restauracji „Pod Gwiazdą” herbatka zapoznawcza dla zawodników oraz losowanie kolejności do jutrzejszego slalomu, połączonego z biegiem zjazdowym na północnym stoku Maciejówki.

W związku z rozpoczynającymi się zawodami wzniesiono bramę triumfalną, a wiele budynków w Rabce udekorowano i iluminowano.

Prawdopodobnie widok okolicy Słonego, tonącej w śniegu.

Kronika rabczańska

W ostatnich dwóch dniach spadł tu obfity śnieg, pokrywając całą Rabkę i okolicę grubą warstwą. Z okazji międzynarodowych akademickich zawodów narciarskich zapowiedziany jest b. liczny zjazd gości. Dnia 2 lutego odbędzie się w Rabce – Zdroju wielki bal, urządzony przez komitet organizacyjny z okazji zawodów. Spodziewani są przedstawiciele władz państwowych, oraz wiele osobistości z kraju i zagranicy

Il. Kur. Codz.,  luty 1935 r.

Międzynarodowe akademickie narciarskie mistrzostwa Polski 

W chwili, kiedy czytacie tę korespondencję, narciarze – akademicy z całej Polski i goście zagraniczni walczą o zaszczytne tytuły mistrzów akademickich międzynarodowych V – tych zawodów narciarskich o mistrzostwo Polski w Rabce.

Niestety, w tej chwili zgłoszenia jeszcze nie są zamknięte, tem bardziej, niejawne. Wiemy tylko, że startują akademicy ze Szwecji, Holandji oraz wszystkich AZS –ów Polski, czyli: Wilno, Warszawa, Lwów, Cieszyn, Gdańsk, Poznań. Organizatorami są akademicy krakowscy – AZS Kraków, którzy sami jednak na starcie się znajdują w minimalnej ilości.

Kogo zabraknie na starcie? A więc nie przyjadą według wszelkiego prawdopodobieństwa sympatyczni Jugosłowianie, Łotysze oraz fenomenalny Norweg Eie Nils. Niewątpliwie przyjedzie mistrz z 1934 r – Lankosz (Lwów) oraz mistrz slalomu i otwartej „18” (dokładniej 16 km) – Woyna (Gdańsk), dobrze znany i w Wilnie.

Znowuż nie stanie nowoupieczony  student I roku medycyny w Krakowie – słynny zakopiańczyk Orlewicz, który broni obecnie barw Polski w Garmisch Partenkirchen. Orlewicz jest w niebywałej formie i przerasta resztę akademików polskich o głowę – tak, ze może na dobre wyszła jego nieobecność; w bardziej wyrównanej stawce walka będzie ciekawsza!

Marian Woyna – Orlewicz,. Mistrz w kombinacji
norweskiej na Międzynarodowych  Narciarskich
Mistrzostwach Polski w Krynicy; nieobecny
niestety na zawodach w Rabce – NAC. 


O klasie Orlewicza mówi jego wyjazd do Niemiec. W każdym razie goście wileńscy: Bochenek i Jan Marusarz mają mu ustępować bardzo znacznie !

W biegu na 8 km pań tytułów mistrzyni i wicemistrzyni bronią dwie Wilnianki – Ławrynowiczówna i Burhardtówna, które górowały w 1934 r. wybitnie nad stawką pozostałych pań. Również AZS Wilno broni pucharu dyr. PW i WF płk. Kilińskiego.

Jak wiemy, w roku 1934 na IV –tych mistrzostwach akademickich poza wspaniałemi  sukcesami pań, Wilnianie uplasowali się jak następuje: 18 -ka do kombinacji: Stankiewicz 8-my; 18-ka otwarta – Starkiewicz  Mieczysław 4-ty; skoki otwarte – Stankiewicz 7-my; Umiastowski 12-ty; kombinacja – Stankiewicz 10-ty; Umiastowski 13 ty.

O szansach zawodników w bieżącym roku trudno jest mówić, choćby dlatego, że stawka jest bardzo wyrównana i prawie nigdzie nie było śniegu.

Faworytami są doskonali narciarze ze Szwecji. Z Polaków Gdańszczanie trenowali w Zakopanem, trenowali tam i Krakowianie., ale są w ogóle outsiderami. Wielką niewiadomą do ostatnich chwil będą Holendrzy oraz... Wilnianie....

Cała Polska bowiem wie, że Wilno to Syberja: na nartach trzeba się przedzierać poprzez zaspy śnieżne do Uniwersytetu, uciekając przed spotykanymi na ulicach stadami wilków… A tu tymczasem depesze z Wilna (jednak jest tam telegraf!) donoszą, że jakoby pada deszcz –   świat do góry nogami!

Organizatorzy – AZS Kraków, zabrali się do „dzieła” z rozmachem.

Sekretarjat już siedzi w Rabce i przyjmuje telegraficznie resztę zgłoszeń. Przygotowano wygody dla zawodników, oraz moc miejsc dla gości, których się oczekuje z całej Polski. Jest zapewniona wygodna komunikacja z trasą i skocznią.

A propos trasy: zjazd obecny będzie trudniejszy ponieważ organizatorzy spodziewają się podniesienia klasy zjazdowców. Natomiast trasa biegów, o typie zresztą wybitnie norweskim – zostanie ułatwiona. W zeszłym roku na 65 biegaczy ukończyło tylko 42, a wszyscy się skarżyli na przesadne trudności.

Warunki atmosferyczne są dobre, śniegowe doskonałe, oby się nie zepsuły w ostatniej chwili!

Zainteresowanie wreszcie jest bardzo znaczne: uruchomiono pociągi popularne i dodatkowe z Warszawy, Lwowa i Krakowa.

Jak donoszą, zawody zaszczycą swą obecnością Protektor ich, pan minister Józef Beck oraz przewodniczący Komitetu Honorowego pan minister Wacław Jędrzejewicz.

Ilość oczekiwanych turystów - gości oblicza się na 2000 co najmniej.
(W.)

Słowo,  luty 1935 r.

Międzynarodowe Akademickie Narciarskie Mistrzostwa Polski 
Rabka 1 – 2 – 3  Luty 1935

Program zawodów

31 styczeń godz. 19 Losowanie numerów startowych i odprawa zawodników, sala Pod Gwiazdą
1 luty godz. 11 Bieg zjazdowy (slalom) cz. nieoficjalna, start Maciejówka, meta Słone
2 luty godz. 10 Bieg 16 km otwarty i do kombinacji, start i meta w Parku Zdrojowym
godz. 12 Bieg pań 8 km Start i meta w Parku Zdrojowym
3 luty godz. 12 Konkurs skoków do kombinacji i otwarty. Skocznia na Grzebieniu.
godz. 19 Rozdanie nagród. – Sala Pod Gwiazdą.

Program imprez towarzyskich

1 luty godz. 18 Kulig
2 luty godz. 20 Bal Akademicki w salach „Pod Gwiazda”
3 luty godz. 20 Pożegnanie zawodników. Sala „Pod Gwiazdą”

Informacje dla klubów i zawodników

Obowiązuje regulamin FIS

Zgłoszenia na zawody przyjmuje:

SN Akademickiego Związku Sportowego Kraków Tad. Kościuszki 12, do dnia 18 stycznia 1935

Wpisowe 3 zł od zawodnika i konkurencji. Dla zawodników AZS -ów 1 zł.

Adres dla korespondencji do dnia 27 stycznia 1935: SN AZS Kraków Tad. Kościuszki 12

Od dnia 27 stycznia: SN AZS biuro zawodów, Rabka, willa „Trzy Róże”

Zamknięcie skoczni dla treningów nastąpi dnia 1 lutego godz. 17-ta

Organizatorzy nie biorą żadnej odpowiedzialności za wypadki w czasie zawodów

Informacje dla publiczności

Dojazd do mety biegu zjazdowego i na konkurs skoków na Grzebieniu dorożkami zapewniony.

Dla przyjezdnych przygotowane są pensjonaty (z utrzymaniem) po cenach przystępnych. Dla zawodników zniżki.

Bliższe informacje: Biuro kwaterunkowe Rabka, willa „Trzy Róże”

Ceny biletów na zawody:

Bilet na całe zawody zł. 4 od osoby

Na konkurs skoków i bieg zjazdowy zł 2

Na biegi płaskie zł 1

Akademickie wstępy % 0 proc. Zniżone..

Akademicki Związek Sportowy – Kraków  Sekcja Narciarska
sezon 1934/1935

W dniach od 1 - 3 lutego 1935 odbyły się w Rabce drugie Międzynarodowe Akademickie Narciarskie Mistrzostwa Polski zorganizowane ponownie przez Sekcję Narciarską AZS-u Krakowskiego. 

Mistrzostwa cieszyły się i w roku bieżącym wielką popularnością o czem świadczy fakt startu 146 zawodników reprezentujących 5 narodowości, a to Estonję, Holandję, Polskę, Szwecję i Węgry.

Nad zawodami raczył objąć protektorat Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej JWP Józef Beck.

Wacław Jędrzejewicz – Przewodniczący
Komitetu Honorowego Mistrzostw, minister
Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – NAC. 

Przewodnictwo Komitetu Honorowego objął JWP – Jędrzejewicz Wacław Min. WR. i OP. 

Godność członków Komitetu Honorowego przyjęli JWP Bobkowski Aleksander Inż. Wicemin. Komunik., Prezes PZN, Bolland Arnold Dr. Dyr. WSH, Engel Stanisław Płk. Zast. Dyr. PUWF i PW, Goetel Walery Dr. Prof. Prezes AZS, Kaden Kazimierz Dr., Kaplicki Mieczysław Dr. Prezydent m. Krakowa, Kawałkowski Aleksander Nacz. Wydz. MWR i OP, Kiliński Władysław Płk. Dyr. PUWF i PW, Kwaśniewski Mikołaj Dr. Wojewoda krakowski, Narbut-Łuczyński Aleksander Gen. Bryg. D-ca OK V, Maziarski Stanisław Dr. JGM. Rektor UJ, Rogalski Tadeusz Dr. SWF UJ, Sokołowski Seweryn Wicedyr- Gab MSZ, Stypiński Józef Nacz. Wydz. MWR. i OP, Takliński Władysław Inż. JGM Rektor AG, Ulrych Juljusz Prezes ZZ, Weiss Wojciech JGM Rektor ASP, Wójcicki Aleksander Płk. Kier. OUWF i PW.

Aleksander Bobkowski – członek KomitetuHonorowego Mistrzostw,
Wiceminister Komunikacji, Prezes PZN, twórca
i budowniczy kolejki linowej na Kasprowy Wierch – NAC.



Komitet Organizacyjny stanowili: 

Kierownik zawodów: Bośniacki Zygmunt mgr., Sekretarz generalny: Christoff Otto mgr. 
Kierownictwo techniczne: Bielański Gustaw, Borkowski Zygmunt, Cybulski Jan, Czyżewski Mieczysław Inż, Gdowski Jan, Jasiewicz Jan, Maurizio Marjan, Płonka Zbigniew, Sykała Tadeusz, Ustupski Jerzy, Verey Roger, Wusatowski Zygmunt.  

Kierownictwo biura informac: Szenhakówna Jadwiga, Witkowska Zuza, Procajłowicz Zofja. 

Kierownictwo biura kwaterunkowego: Sawicki Stella Jan, Woźnjakiewicz Tadeusz. 

Referat reprezentacyjny: Leszczyńska Marja, Rayski Konstanty, Wajda Stanisław Dr. 

Referat prasowy: Danielak Zbigniew, Kozień Tadeusz.

Delegat Akad. Zw. Zbliżenia Międzynarodowego  „Liga”: Nosowicz Olgierd.

Dnia 31 I. o godz. 18.30 odbyło się losowanie numerów startowych i odprawa zawodników.

Dnia 1 lutego o godz. 12 odbył się bieg zjazdowy z Maciejówki do podnóża Szumiącej. Różnica wniesień 450 m, długość trasy 2 km. Trasa biegu trudna, oznaczona bramkami. Ze zgłoszonych do biegu 92 zawodników, bieg ukończyło 53.

Wyniki biegu zjazdowego 1. II. 1935 Rabka. 
1. Zając Karol, SN PTT Zakopane, czas 1,07.5,
2. Rayski Adam, Wisła Nowy Targ 1,09.0,
3. Bachleda Józef, AZS Gdańsk         1,10.0,
4. Starkiewicz Mieczysław AZS Wilno         1,10.0,
5. Backer Jan, SN PTT Zakopane   1,11.0,   (…).

Zofia Galicówna (z prawej), z aktorką Karoliną Lubieńską,
podczas imprezy „Tydzień Kobiety”, w warszawskiej
kawiarni „Sztuka i moda” – NAC

Z pań startująca pani Galicówna Zofja z AZS-u Warszawa osiągnęła czas 2. 22. 0.

Komisję sędziowską stanowili: Dr Wajda Stanisław, Mgr. Christoff Otto, Cybulski Jan.

W godzinach popołudniowych urządzono kulig staropolski z udziałem zawodników zagranicznych i licznych gości. Korowód sań oświetlonych pochodniami ruszył wśród błysków rakiet do dworu w Skawie, gdzie po skromnym przyjęciu przy dźwiękach muzyki góralskiej odbyły się tańce. 

W drugim dniu zawodów odbył się bieg otwarty i do kombinacji na trasie 16 km. i bieg pań na trasie 8 km. 

Trasa biegu 16 km. trudna technicznie, z powodu panującej zadymki w czasie biegu nader uciążliwa prowadziła z pod „Trzech Róż“ na Banię stokami Grzebienia, przez Księże Pola, stokami Szumiącej, zboczami Maciejówki przez Górne Słone, w stronę Rabki.

Ze zgłoszonych do biegu 104 zawodników ukończyło bieg 52. Start biegu odbywał się o godz- 11.

Wyniki biegu otwartego na 16 km.
1. Kaneps Pauls, US Riga czas 1,30.43,
2. Koch Edward, TN Przemyśl, 1,31.38,
3. Starkiewicz Mieczysław, AZS Wilno, 1,35.31,
4. Fajkosz Hipolit, SN PTT Lwów, 1,38.25,
5. Kawa Franciszek, AZS Warszawa, 1,39.33,  (…).

Michał Korsak – Zalewski, biegacz narciarski i mistrz Polski
w kolarstwie, na starcie biegu na 16 km

Wyniki biegu 16 km. do kombinacji.
1. Lankosz Józef KTN Lwów, 1,35.34  nota  160,
2. Tesseyre Andrzej KTN Lwów, 1,37.21  nota  156,
3. Bandura Wł. Wisła Zakopane, 1,39.44  nota  149,
4. Rayski Adam, Wisła Nowy Targ, 1,41.31  nota  143,
5. Kożdoń Gustaw, AZS Cieszyn, 1,42.13  nota  141,  (…).

Po wystartowaniu zawodników nastąpił start biegu Pań na trasie 8 km, prowadzonej z pod Trzech Róż na Tatarową, Ponice, zboczami Piątkowej, przez Chabówkę w stronę Rabki

Ze zgłoszonych 26 zawodniczek ukończyło bieg 11

Wyniki biegu Pań na 8 km.
1. Postępska Ewa, AZS Wilno,         58,31,
2. Lijowska Marja, AZS Kraków,         58,46,
3. Galicówna Zofja, AZS Warszawa,         59,36,
4. Zatwarnicka Stanisława, AZS Warszawa, 1,00.37,
5. Szustrowa Antonina AZS Lwów, 1,03.03,  (…).

Wieczorem odbył się bal zawodów w restauracji „Pod Gwiazdą”.

W dniu 2 lutego odbył się konkurs skoków otwarty i do kombinacji na skoczni na Grzebieniu, która mimo przebudowy nie odpowiadała tak poważnej imprezie.

Do słabego wyniku skoczków przyczyniła się ponadto silna zadymka, która zmusiła kierownictwo zawodów do kilkakrotnego przerywania skoków.

Z 40 zawodników startujących do otwartego konkursu skoków pierwsze miejsce zajął 

1. Lenart Hult, Szwecja                   30,5 i 30,5 m. Dalsze miejsca zajęli
2. Kozdruń Mieczysław, TTN Kraków           27,5 i 32,0 m,
3- Lankosz Józef, KTN Lwów           19,5 i 33,5 m,
4. Rajski Adam, Wisła Nowy Targ   25,5 i 27,5 m,
5. Bandura Włodzimierz, Wisła Zakopane   24,0 i 30,5 m,  (…).

Sędziowali Maurizio Marjan, Dr. Wajda.

Ze startujących do kombinacji zawodników pierwsze miejsce zajął Lankosz Józef KTN Lwów zdobywając tytuł Mistrza Drugich Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw Polski na rok 1935, z punktacją 265.6. Dalsze miejsca zajęli

2. Bandura Włodzimierz, Wisła Zakopane, 246,5 pkt,
3. Tesseyre Andrzej, KTN Lwów,         235,1 pkt,
4. Kożdoń Gustaw, Watra Cieszyn, 220,7 pkt,
5. Rayski Adam, Wisła Nowy Targ, 214,6 pkt,  (…).

Wieczorem odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

Na uroczystości tej reprezentował wysokiego protektora zawodów Ministra Spraw Zagranicznych Pan Nacz. A. Wdziękoński, który po krótkim powitaniu zawodników wręczył najlepszemu zawodnikowi zawodów Lenartowi Hultowi ze Szwecji nagrodę Pana Ministra Spraw Zagranicznych Józefa Becka.

Aleksy Wdziękoński – naczelnik wydziału prasowego departamentu
politycznego MSZ, przedstawiciel ministra Spraw Zagranicznych
Józefa Becka na Mistrzostwach. 

Następnie ofiarowano zagranicznym zawodnikom pamiątkowe proporce poczem nastąpił dalszy ciąg rozdania nagród ufundowanych przez Pana Ministra WR i OP, dyrektora PUWF i PW, Wojewodę Krakowskiego, Rektorów, Komisję Zdrojową i innych.

Z zawodników krakowskiego AZS –u świetnie spisała się Maria Lijowska zajmując w biegu na 8 km drugie miejsce za zawodniczką wileńskiego AZS. W biegu zjazdowym zawodnicy krakowskiego AZS zajęli dalsze miejsca: Franciszek Figwer (24 miejsce), Paweł Lasota (33), Jan Kapłon (35), Janusz Kobylański (44). W otwartym konkursie skoków Tadeusz Sykała uplasował się na 11 pozycji.

Niestety brak było na starcie jednych z najlepszych zawodników krajowych w czasie Mistrzostw Polski, którzy z inicjatywy kol. Malinowskiego czasowo wyjechali zagranicę.

Sprawozdanie Sekcji Narciarskiej AZS Kraków za sezon 1934 – 1935

cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz