środa, 30 sierpnia 2017

Spacer Pamięci 2017

27 sierpnia 2017r. w Spacerze Pamięci kolejny raz uczciliśmy pamięć żydowskich mieszkańców Rabki zamordowanych w naszej miejscowości oraz w obozie natychmiastowej zagłady w Bełżcu. Uroczysty spacer rozpoczęliśmy o godzinie 16 przed wejściem głównym do Amfiteatru. Zgromadziła się liczna grupa rabczan i kuracjuszy z Polski oraz z zagranicy. Obchody uświetnili między innymi ocalała z zagłady Hanna Kleinberg wraz z rodziną, Naczelny Rabin Krakowa Eliezer Gurary, Radny Powiatu Nowotarskiego Marek Szarawarski oraz grupa z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie na czele z dyrektor programową Anną Gulińską. Zgromadzonych gości przywitał Narcyz Listkowski, który wprowadził wszystkich w tematykę obchodów oraz przybliżył historię żydowskiej społeczności Rabki. W celu upamiętnienia ofiar załogi rabczańskiej Szkoły Gestapo, uczestnikom Spaceru wręczono 29 przygotowanych kamieni, na których widniały imiona i nazwiska zamordowanych osób. Po chwili zadumy wyruszyliśmy na ulicę Słoneczną przed willę "Tereska", gdzie Michał Rapta przedstawił okoliczności powstania i działalność Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce. W pobliskim lasku, w którym hitlerowcy i ich ukraińscy współpracownicy dokonywali masowych mordów, Grzegorz Moskal przedstawił początki Akcji Reinhardt na terenie powiatu nowotarskiego. Celem tej akcji było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa, a jej finałem był dzień 30 sierpnia 1942 roku- dzień deportacji do obozu zagłady w Bełżcu. Głos zabrała również Hanna Kleinberg, przybliżając zebranym wojenne losy swojej rodziny. Na koniec udaliśmy się na cmentarz- Miejsce Pamięci Narodowej, przed którym rabin Eliezer Gurary odmówił modlitwę i skierował kilka słów do zebranych. Uroczystość zakończyliśmy wręczając okolicznościowe broszury i składając na grobach przygotowane kamienie. W trakcie Spaceru towarzyszyły nam wprowadzające w zadumę i wykonywane przez Alinę Jabłońską dźwięki skrzypiec.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Spaceru Pamięci za przybycie. Szczególne podziękowania składamy Staroście Powiatu Nowotarskiego Krzysztofowi Fabrowi za objęcie patronatu nad obchodami, Marcinowi Kudasikowi z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu  za użyczenie sprzętu nagłaśniającego, Alinie Jabłońskiej za oprawę muzyczną, Hubertowi Rapta za transmisję Spaceru w internecie oraz Krystynie Witek za fotografowanie obchodów.Serdecznie zapraszamy do Nowego Targu na zakończenie obchodów 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego.

W środę, 30 sierpnia najpierw - o 19 - w MOK odbędzie się wernisaż wystawy „Nowotarscy Żydzi”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz osób prywatnych, po nim - program słowno-muzyczny pt. „Pamięci tych, którzy żyli z nami” w wykonaniu „Śwarnych”, a następnie koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Magda Brudzińska Klezmer Trio” - jednego z najlepszych i najbardziej uznanych w Europie zespołów, wykonujących wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską.

Druga część nowotarskich obchodów tragicznej rocznicy przypadnie na niedzielę, 3 września. O 14 przed kinem „Tatry” - dawną synagogą, „Wspomnienie o Żydowskich Mieszkańcach Powiatu Nowotarskiego” wygłosi Karolina Panz - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie Spacer Pamięci wyruszy na Cmentarz Żydowski. Tu o 15 rozpocznie się modlitewne spotkanie ekumeniczne, w którym uczestniczyć będzie m.in. Eliezer Gurary - naczelny rabin Krakowa i ks. prałat Stanisław Strojek - dziekan dekanatu Nowy Targ. Na kirkucie - pod pomnikiem i na grobach - złożone też zostaną wiązanki kwiatów oraz kamienie z nazwami miejscowości, z których pochodziły ofiary holocaustu. Rozdawana będzie też pamiątkowa publikacja, poświęcona 75. rocznicy zagłady nowotarskich Żydów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz