czwartek, 17 września 2009

Pensjonat dr Tadeusza Malewskiego

W tym roku, 26 września, przypada 50 rocznica śmierci wspaniałego lekarza i szlachetnego człowieka dr Tadeusza Malewskiego. Z tej okazji pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom w kilku słowach historię jego sanatorium, które w krótkim czasie zasłynęło jako wspaniały ośrodek leczniczy dla dorosłych.

Dr Tadeusz Malewski (1891-1959),
lekarz internista
Na początku lat trzydziestych dr Tadeusz Malewski przybył do Rabki, gdzie początkowo pracował w sanatorium dr Teodora Cybulskiego, seniora. W 1933 r. rozpoczął budowę własnego sanatorium, przy dzisiejszej al. Dr Jordana, które w 1935 r. rozpoczęło działalność.

Pensjonat dr Malewskiego i Ski po otwarciu
Po wybuchu wojny budynek zajęli Niemcy początkowo na szpital wojskowy, a później na sanatorium. Mieścił się tu tzw. Mutterheim, czyli lecznica dla ciężarnych kobiet z terenów Niemiec zagrożonych bombardowaniami. W 1943 r. zorganizowano w nim dom wypoczynkowy dla żołnierzy Luftwaffe.

Sanatorium dr Malewskiego
Po wycofaniu się wojsk niemieckich z Rabki budynek został przejęty przez wojska radzieckie, które kwaterowały w nim kilka tygodni powodując wiele zniszczeń. Po ponownym przejęciu sanatorium dr Malewski w krótkim czasie zdołał je wyremontować i ponownie  uruchomić. Kilka pomieszczeń zostało przekazane na działalność PCK.


Brak funduszów na opłacenie podatków i domiar, spowodował że po 1951 r. dr Malewski musiał zawiesić prywatną działalność. Sanatorium dzierżawiła początkowo Dyrekcja „Uzdrowiska Rabka”, po pewnych czasie Ministerstwo Zdrowia założyło tam lecznicę, zwaną „Anulka”, którą w 1953 r. przejęło ponownie Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe. Dr Malewski pracował w nim jako kierownik i ordynator. Następnie „Anulkę” zamieniono na Uzdrowiskowy Szpital Kardiologiczny, którym jest do dzisiaj.

Na podstawie "Słownika Biograficznego Rabki" Marii Olszowskiej i Elfrydy Trybowskiej.

2 komentarze:

 1. Doskonała myśl, że w historie Rabki wpisano niezwykle szlachetną postać jaką był dr Malewski. Dom Państwa Malewskich często był odwiedzany przez znanych ludzi , m.in. słynnego geografa Romera, n.b. rabczańskie Liceum nosi jego nazwisko. I działo się to nawet wówczas, gdy pozbawiono Doktora mieszkania na piętrze w jego sanatorium i rodzina gnieżdziła sie w suterenach.Pan Doktor przyjmował pacjentów w Białym Dworku, zawsze życzliwy i z klasą.

  /*
  Autor: maria jolanta
  Data: 2009-09-17
  Godzina: 23:42:27

  Komentarz przeniesiony z poprzedniej strony Historii Rabki
  */

  OdpowiedzUsuń
 2. Moi rodzice znali dr.Tadeusza Malewskiego.Po powrocie mojego ojca z obozu Koncentracyjnego w Auschwitz i Buchenwaldzie podjął się leczenia mojego taty, czuwał nad nim do ostatniej chwili jego życia.
  Ja urodziłam się po śmierci mojego Taty,nigdy nie poznałam dr Malewskiego.Nigdy też nie podziękowałam,za jego troskę i opiekę.

  Maria Fróg

  OdpowiedzUsuń