niedziela, 6 maja 2012

Prymicje księdza Kamila Kowalczyka

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 27 maja, Rabka będzie przeżywała niecodzienną uroczystość. Będą nią prymicje rabczanina, ks. mgra Kamila Kowalczyka, znanego ze swoich publikacji na temat Rabki. Dzień wcześniej przyjmie on z rąk Metropolity Karkowskiego Stanisława kardynała Dziwisza w archikatedrze na Wawelu wraz z innymi 17 diakonami święcenia prezbiteratu. Używany w starożytnym Kościele grecki termin „prezbiter” oznacza starszego wspólnoty. Do tradycji należy, że świeżo wyświęcony neoprezbiter sprawuje w swojej rodzinnej parafii pierwszą Eucharystię, czyli Mszę Świętą Prymicyjną. Łacińska nazwa „prymicje” oznacza pierwociny. Prymicje są więc dziękczynieniem wspólnoty Kościoła lokalnego za dar nowego kapłana. 

Rabczańskie uroczystości odbędą się w Zielone Świątki o godzinie 11 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Poprzedzi je tradycyjna procesja z domu rodzinnego prymicjanta do kościoła parafialnego (ulicami Kasprowicza, Sądecką i Orkana), której towarzyszyć będzie gra Strażackiej Orkiestry Dętej pod batutą Jacka Klinowskiego. Z okazji uroczystości Prymicjant złoży kwiaty pod XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej w starym kościele i przekaże Muzeum im. Wł. Orkana rękopis wiersza Antoniny Zachary-Wnękowej pt. „Pieśń o św. Marii Magdalenie” z 1955 roku. Darem dla muzeum i parafii będą także egzemplarze pracy magisterskiej poświęconej dziewiętnastowiecznym dziejom rabczańskiej parafii. Napisana pod kierunkiem ks. prof. Jana Kracika dysertacja liczy 442 strony, zaś bibliografia w niej wykorzystana przekracza pół tysiąca pozycji. Monografia powstała w latach 2007-2010 w oparciu kwerendę przeprowadzoną w 22 archiwach państwowych i kościelnych oraz zbiorach prywatnych.  

Kazanie prymicyjne wygłosi ks. prof. dr hab. Jan Kracik, kierownik Katedry Historii Nowożytnej na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, autor 20 książek i ponad 500 artykułów, promotor pracy magisterskiej Prymicjanta. Na organach grać będzie Krzysztof Michałek, organista bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, pedagog Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie, asystent na kierunku Muzyka Kościelna w Akademii Muzycznej w Krakowie. Oprawę muzyczną liturgii zapewni Chór Mariański z Parafii Matki Bożej z Lourdes w Krakowie pod dyrekcją dra Jana Rybarskiego. Na zakończenie Mszy Świętej nowo wyświęcony kapłan udzieli uczestnikom liturgii błogosławieństwa papieskiego i indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego. Na uroczystości przywieziona zostanie niezwykła relikwia – kielich należący do św. Jana Marii Vianney’a (1786-1859), a potem do bł. Jana Pawła II.  

Kamil Kowalczyk urodził się w roku 1986. W wieku 17 lat dał się poznać jako pisarz, wydając swoją pierwszą książkę „Miejsca kultu religijnego w Rabce Zdroju”. W kolejnych latach napisał „Szlakiem rabczańskich kapliczek” (2004) oraz „Rabczańskie drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii” (2008). Jest także współautorem książki „Rabka Juliana Zubrzyckiego”, która ukaże się niebawem. Na swoim koncie posiada szereg artykułów poświęconych dziejom Rabki. Kilka z nich znajduje się na naszej stronie. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. 

2 komentarze:

  1. Niech się Rabka postara o piękną uroczystość dla Księdza Kamila, uduchowionego, mądrego a przy tym bardzo sympatycznego człowieka:) Pozdrawiam J.W.

    OdpowiedzUsuń
  2. Praca magisterska robi wrażenie!

    OdpowiedzUsuń