niedziela, 19 kwietnia 2009

Historia apteki „Zdrojowej” w Rabce

Artykuł na temat historii apteki "Zdrojowej" w Rabce, jest kolejnym, po historii apteki "Pod Gwiazdą", z serii artykułów dotyczących okolicznych aptek. Autorem tekstu jest pan dr n. farm. Maciej Bilek, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika, Farmacja Krakowska.


Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje autorowi za nadesłany artykuł!


Przedruk artykułu z biuletynu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie „Farmacja Krakowska”, za zgodą autora i redakcji. Artykuł został poprawiony i uzupełniony przez autora, dla celów publikacji w Internecie.


Historia apteki „Zdrojowej” w Rabce nie obfituje w tak wybitne postaci jak właściciel pobliskiej apteki „Pod Gwiazdą” – magister Stanisław Miętus. Apteka ta często zmieniała właścicieli, którzy nie zapisali się dziejach Rabki aż tak znakomitymi zasługami. Przez aptekę „Zdrojową” przewinęło się jednak kilku wybitnych i całkowicie zapomnianych już farmaceutów. 

Willa Iwonka, mieszcząca do dnia dzisiejszego aptekę,
należącą obecnie do mgr farm. Ryszarda Kozaczkiewicza.
Zdjęcie współczesne.

niedziela, 5 kwietnia 2009

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne na Podhalu

Okres wielkanocny rozpoczyna Niedziela Palmowa. W tym dniu w kościele święci się palmy tj. bazicki. Sporządzanie palm i ich święcenie to jeden z niewielu już zwyczajów powszechnie jeszcze kultywowanych przez mieszkańców Rabki i okolicy. Powszechność ta, a przede wszystkim niezwykła piękność palm, jak również całego widowiska spowodowały, iż Rabka uzyskała szeroką sławę w tym względzie. (…) Palmy w Rabce i jej okolicach sporządza się z gałązek wierzby. Zdobi się je różnymi sposobami: barwnikiem, zielenią, paskami kolorowego papieru, sztucznymi kwiatkami, kolorowymi wstążkami. W Rabce na Słonem wykonuje się również rzadko spotykane gdzie indziej bardzo piękne palmy ze źdźbeł słomy barwionej różnymi kolorami. Palmy obwiązuje się u dołu „bicem”, czyli rzemieniem lub konopnym batem. Palmy rabczańskie osiągają wysokość 1,5 – 3 metrów. (…) Dawniej nie było zwyczaju robienia wysokich palm.

Palmy wielkanocne przy starym kościółku