czwartek, 30 października 2008

Rabka na łamach Przeglądu Lekarskiego

Dzisiaj publikujemy artykuły na temat Rabki, jakie ukazały się na łamach Przeglądu Lekarskiego w latach 1864-1875.

Przegląd Lekarski. 2 lipca 1864 r.

Jest to jeden z najstarszych artykułów na temat Zakładu Zdrojowego w Rabce. Publikacja zawiera artykuł pt. "Pogląd na ruch w zdrojowiskachkrajowych podczas pory kąpielowej 1863 r.", napisany przez dr Z.Gogojewicza, którego fragment publikowany przez nas dotyczy początkuzdrojowiska w Rabce. Znajduje się w niej również notatka napisana przezdr J. Zdunia - pierwszego lekarza zakładu uzdrowiskowego, pt. "Wodalekarska Rabczańska w powiecie Jordanowskim."



Umieszczenie tych publikacji było możliwe dzięki uprzejmości pana Józefa Szlagi, za co serdecznie dziękujemy!

niedziela, 26 października 2008

Czas pamięci

Zabytkowa brama wejściowa do starego cmentarza w Rabce

„Zbliża się Święto Zmarłych. Na cmentarzach gdzie zazwyczaj panuje spokój i cisza widać coraz więcej ludzi. Porządkują groby swoich bliskich, sadzą bratki, myją nagrobki. Sprzątają „wieczne domy” tych, którzy od nas odeszli. Okazując w ten sposób swą miłość i pamięć.” Jest to czas zadumy, czas wspomnień o ludziach, którzy od nas odeszli. Odwiedzając w tych dniach rabczańskie cmentarze, porządkując groby, modląc się, paląc znicze i składając kwiaty, pamiętajmy, że wokół nas znajdują się groby stare, zapomniane, pozbawione opieki. Nasze cmentarze są przecież Miejscami Pamięci Narodowej, którymi opiekować powinien się każdy z nas.

Lesław Falecki

czwartek, 23 października 2008

Ilustrowany przewodnik po uzdrowiskach w Polsce

Dzisiaj umieściliśmy fragment kilkujęzycznego "Ilustrowanego przewodnika po uzdrowiskach w Polsce", z lat dwudziestych, dotyczący naszej miejscowości, Rabki. Część o Rabce została napisana w języku polskim i francuskim, w elektronicznej publikacji zamieściliśmy obie wersje.

piątek, 10 października 2008

Wspomnienia inż. Jana Szadurskiego

Dzisiaj publikujemy fragment wspomnień inż. Jana Szadurskiego, administratora Zakładu Kąpielowego w Rabce. Publikowane przez nas wspomnienia dotyczą lat 1935-1939. Maszynopis udostępnił pan Antoni Szeląg, za co serdecznie mu dziękujemy!

Jan Szadurski
W 1934 roku opuszczam Litwinki. Obejmuję pierwszą swoją posadę jako nauczyciel fizyki, chemii i biologii w Gimnazjum Biskupa Pińskiego w Drohiczynie nad Bugiem. Uprawniał mnie do tego dyplom inżyniera rolnika, po ukończeniu SGGW w Warszawie oraz uprawnienia, wydane przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Brześciu nad Bugiem. Próbuję stanąć na własnych nogach. Moja córka, Maria ma już wtedy trzy latka. Ten epizodyczny rok mojego życia nie zasługiwał by na specjalne wspominanie, gdyby nie fakt posiadania uprawnień nauczycielskich, które zasadniczo wpłynęły na moje losy 1945 roku, przy organizowaniu szkoły polskiej w Jagerslust oraz w 1965 roku, gdy budowałem i otwierałem Zespół Szkół Rolniczych w Henrykowie k/Wrocławia.