czwartek, 15 sierpnia 2013

Rok nie pamiętanych, cichych jubileuszy – czy takie sobie rocznice?

Chociaż powszechnie za czas powstania zdrojowiska w Rabce uznaje się datę 15 VI 1864, czyli oficjalne rozpoczęcie pierwszego sezonu kąpielnego w Rabce, to jednak 150 – lecie istnienia, piękny chociaż cichy jubileusz naszego uzdrowiska, przypada właśnie w roku bieżącym. Bowiem 150 lat temu – 22 lipca 1863 roku, odbyło się solenne poświęcenie zakładu kąpielnego w Rabce, właśnie ukończonego i do użytku publicznego już otwartego, którego słone zdroje posiadają obficie jod i brom. Obrządku tego dopełnił X. Ciesielski dziekan z Suchy, w asystencyi kilkunastu księży na odpust w dniu tym przypadły do Rabki przybyłych; (...). (Czas z 25.07.1863 r.) 

I choć może w zestawieniu z wiekiem starego kościółka św. Marii Magdaleny, mieszczącego obecnie regionalne muzeum im. Wł. Orkana, nie jest to okres imponujący, to jednak jest to kawał czasu; jakby nie liczyć – półtora wieku. 

Warto przy tej okazji przypomnieć, że oprócz tego, jedynego zresztą w Rabce tak szacownego zabytku, istnieją do dnia dzisiejszego obiekty już stanowiące wartość zabytkową, może nie tak znaczące, ale za to bardzo charakterystyczne dla wizerunku naszego miasta. Jest ich wbrew pozorom jeszcze sporo. Wiele jednak nie dotrwało niestety naszych czasów – wystarczy wspomnieć stary dwór dawnych właścicieli Rabki – Zubrzyckich w rynku, gmach Łazienek kąpielowych w samym centrum zdrojowiska, okazałą tężnię solankową na wzniesieniu Nowego Światu, pamiętne bazary nad Słonką czy skocznię na Grzebieniu. Dziś, pomijając leciwe już wille i pensjonaty, których wieku niejednokrotnie nie można dokładnie określić, wymieńmy przynajmniej 10 najbardziej osobliwych w naszym uzdrowisku obiektów, których równie ciche jubileusze przypadają na bieżący – 2013 rok. 


150 lat willi pod Trzema Różami 


Willa Trzy Róże wybudowana w latach 1862-1863 przez właściciela zdrojowiska
Juliana Zubrzyckiego na hotel i restauracyę z mieszkaniem dla restauratora.
Zdjęcie z przełomu XIX i XX wieku.