niedziela, 28 października 2012

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w wierze i obrzędowości ludowej

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. Dni w których zgodnie z tradycją wspomina się zmarłych, odwiedza groby bliskich, pali znicze, a także składa wieńce czy kwiaty. Dla wielu osób jest to moment na refleksje, także nad własnym życiem. Jednak publikowany poniżej artykuł nie dotyczy tego typu zadumy, koncentruje się natomiast nad wierzeniami i tradycjami naszych przodków oraz ich analogiami z wierzeniami innych narodów. Jego autor prof. Witold Klinger był wybitnym polskim filologiem klasycznym, współtwórcą tzw. poznańskiej szkoły filologicznej. Artykuł "Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w wierze i obrzędowości ludowej", opublikowany 1 listopada 1926 roku na łamach czasopisma "Czas", rozpoczyna się od wyjaśnienia genezy nadchodzących świąt w świecie katolickim. Następnie autor zarysowuje tradycje związane z kultem pamięci o zmarłych na świecie, które przestrzegane były w czasach mu najbliższych. Niektóre wierzenia i wyobrażenia z początku XX wieku niewiele mają już wspólnego z tym co jest kultywowane obecnie, przykładowo tradycja ugaszczania dusz, czy też ogrzewania przodków niewtajemniczonym nic nie mówi. Ostatnia część artykułu poświęcona jest genezie Święta Zmarłych. Na wstępie autor przyznaje rację zdaniu Jamesa George'a Frazera, innego słynnego filologa i historyka religii, że kościół katolicki nie stworzył, lecz jedynie usankcjonował z dawna istniejące obchody zaduszne. Po czym wskazuje na analogie obecnych tradycji do starożytnych obrzędów z Rzymu i Grecji, w czasie których upamiętniano poległych za ojczyznę. Jak się okazuje, podobieństwa nie tyczą się tylko tradycji. Wiele ze starożytnych obrzędów ku czci zmarłym znajduje swoje odbicie w rytuałach pogrzebowych. Autor zauważa także, że znana mu i rozpowszechniona w całej Europie legenda o człowieku, który spotkał się z duszami zmarłych znana była już w starożytności! Z końcowego zestawienia przytoczonych tradycji, jasno wynika, że nie przypadkowa zbieżność, ale wpływ starożytnych obrzędów zadecydował o charakterze i czasie zbliżających się świąt.

Źródło: Ilustrowany Tygodnik Polski, nr 14, 1915 r.


poniedziałek, 15 października 2012

Kalendarz 2013: W Zdroju

Z przyjemnością informujemy o wydaniu kalendarza na rok 2013 pt. "W Zdroju". 

ABY WYŚWIETLIĆ KALENDARZ KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

http://en.calameo.com/read/000461640ccf0c5118674
"W Zdroju" kalendarz na rok 2013.
Uwaga! Kolory na podglądzie różnią się
z kolorami w rzeczywistości.
Na każdej stronie znajduje się reprodukcja pocztówki przedstawiająca rabczańskie zdrojowisko w okresie międzywojennym. Na stronie tytułowej zamieszczono fragment opisu Rabki pióra Jadwigi Klimaszewskiej, który ukazał się w dwutygodniku Ziemia w czerwcu 1931 roku oraz reprodukcję pocztówki z akwarelą Lucjana Kobierskiego przedstawiającą źródło na Wyżyskach. Zbudowana z kamienia, pokryta dachówką wieża-baszta, skrywała źródło solanki, która rurociągiem doprowadzana była m.in. do budynku Kolonii Leczniczej św. Józefa.



Kalendarz posiada 13 kart, o wymiarze 260x390, zawieszonych na metalowej spirali. W dolnej części każdej strony starano się zostawić jak najwięcej wolnego miejsca przeznaczonego na ewentualne notatki. Archiwalne karty pocztowe wykorzystane w kalendarzu pochodzą ze zbiorów Józefa Szlagi oraz Zespołu Historia Rabki. Serdecznie zapraszamy do zakupu!

Informacje o kalendarzu:
- 13 stronicowy,
- każda strona posiada inną reprodukcję pocztówki,
- wymiar kartki 260x390,
- niedziele i ważniejsze święta w kolorze czerwonym,
- wykaz imienin,
- kalendarz na spirali w kolorze białym.

Kalendarz można nabyć w poniższych rabczańskich przedsiębiorstwach:
ul. Podhalańska 4 ul. Chopina 16 ul. Orkana 37 ul. Podhalańska 21a

ul. Orkana 51

F.H.U. "Eureka", ul. Poniatowskiego 5


P.P.H.U. Hadwiczak, ul. Orkana 49


Salon Prasowy MOTO-PRESS, ul. Jana Pawła II 64


Sklep "Turystyczny", ul. Orkana 25



Kalendarz można zamówić także po skontaktowaniu się mailowo na adres historiarabki@gmail.com lub za pośrednictwem strony internetowej: http://allegro.pl/kalendarz-2013-w-zdroju-rabka-i2871377205.html.

Sugerowana cena kalendarza: 25 zł.

niedziela, 14 października 2012

"Partyzancka pamiątka" w Muzeum Narodowym w Krakowie

Szczęśliwie zakończyła się historia odnalezionej broni partyzanckiej opisywana przez nas w artykule pt. "Partyzancka pamiątka". Przypomnijmy, że na początku lutego 2012 roku, do Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu wpłynęło pismo Andrzeja Chimiczewskiego z informacją o miejscu ukrycia broni jego Ojca Jana Chimiczewskiego, pochodzącej z czasów jego działalności w Armii Krajowej na terenie Rabki i okolic. Opisano w nim położenie skrytki i sposób dostępu do niej. Na podstawie tych informacji, 17 lutego 2012 roku, funkcjonariusze rabczańskiego komisariatu Policji dokonali przeszukania wskazanego budynku w Rabce-Zdroju. W przedstawionym miejscu odnaleziono niemiecki pistolet maszynowy MP-40 o numerze 58017, popularnie nazywany "Schmeisser", wraz z magazynkiem i amunicją. Zgodnie z obowiązującą procedurą broń została poddana badaniom kryminalistycznym celem sprawdzenia czy była użyta w celach przestępczych po 1945 roku. Przeprowadzone czynności przez Prokuraturę w Nowym Targu nie stwierdziły użytkowania broni po II wojnie światowej. Na tej podstawie Sąd Rejonowy w Nowym Targu, zgodnie z wnioskiem prokuratury, wydał postanowienie o przepadku "dowodu rzeczowego" na rzecz skarbu państwa. Broń została przesłana do depozytu Wydziału Postępowań Administracyjnych Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie oczekiwała na dalszy ciąg postępowań.
Wydobyta ze skrytki broń z czasów II wojny światowej.
Źródło: http://nowy-targ.policja.gov.pl/