piątek, 24 lutego 2012

A potem nazwali go bandytą

Józef Kuraś urodził się w Waksmudzie 23 października 1915 roku. Walczył w kampanii wrześniowej w szeregach 1 pułku Strzelców Podhalańskich. Od listopada 1939 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej pod ps. "Orzeł". W 1941 roku został członkiem Konfederacji Tatrzańskiej przewodnicząc placówce Konfederacji w Waksmundzie. W odwecie za jego działalność, 29 czerwca 1943 roku, Niemcy otoczyli dom Kurasiów. Zamordowali 73-letniego ojca, żonę Elżbietę i 2,5-letniego syna Zbigniewa, a następnie spalili jego dom. Po czerwcowej tragedii Józef Kuraś zmienił pseudonim na "Ogień", a walkę z Niemcami aż do zwycięstwa uznał za cel swojego życia. Po rozbiciu przez gestapo Konfederacji Tatrzańskiej podporządkował się Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny rozpoczął współpracę z nową władzą. Szybko zdał sobie sprawę z działań władzy komunistycznej. Podjął decyzję o powrocie "do lasu". Założył zgrupowanie "Błyskawica" z którym walczył przeciwko władzy ludowej. Żył zaledwie 32 lata. 21 lutego 1947 roku „Ogień” wraz z towarzyszącą mu nieliczną grupą podkomendnych został otoczony w jednym z domów we wsi Ostrowsko przez grupę operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo. Ranny, został przewieziony do szpitala w Nowym Targu. Zmarł tuż po północy 22 lutego 1947 roku. Do dziś nie znane jest miejsce jego pochówku. Do dzisiaj "Ogień" jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Podhala...

Niedawno upłynęła 65 rocznica śmierci Józefa Kurasia ps. "Orzeł", "Ogień", dlatego zachęcamy naszych Czytelników do obejrzenia filmu dokumentalnego Grzegorza Królikiewicza pt. "A potem nazwali go bandytą".

poniedziałek, 20 lutego 2012

Nowa odsłona bloga

Szanowni Czytelnicy

Witamy Was na nowej stronie Historii Rabki. Blog od tej chwili będzie blogiem otwartym. Każda osoba, po wcześniejszym skontaktowaniu się z nami, może być jego współautorem i samodzielnie publikować własne artykuły, wspomnienia, wywiady itp.

Uruchomiliśmy także grupę dyskusyjną, gdzie mogą Państwo bez konieczności rejestracji kierować swoje zapytania do szerokiego grona Czytelników czy też rozwijać nowe wątki dyskusji. Zapraszamy także do korzystania z już istniejącego Forum Historia Rabki.

Józef Szlaga, który od lat gromadzi stare pocztówki, archiwalne fotografie oraz wydawnictwa i artykuły dotyczące Rabki, będzie tworzył galerię zawierającą archiwalne fotografie naszej miejscowości uzupełnione o  ich opisy. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzania i zabierania głosu pod publikowanymi fotografiami.

Czytelnicy, którzy zapisali się, aby otrzymywać powiadomienie o nowych artykułach publikowanych na blogu, proszeni są o ponowne podanie adresu e-mail na który ma być wysyłana informacja do subskrypcji.

To główne zmiany w funkcjonowaniu strony, wiele innych udogodnień wyniknie wraz z zapoznawaniem się przez Państwa z nowym serwisem.

Mamy nadzieję, że obecna strona Historii Rabki spodoba się naszym Czytelnikom i będzie lepiej działającym serwisem niż poprzedni.

Pozdrawiamy!