czwartek, 29 października 2009

Jak utworzono Dziecięce Uzdrowisko Rabka?

W styczniu 1945 roku kiedy oddziały Armii Czerwonej zbliżały się do Rabki, Niemcy rozpoczęli systematyczne niszczenie uzdrowiska. Miasteczko dziecięce nad Poniczanką zostało doszczętnie spalone, ocalał tylko jeden barak, w którym przez długie lata mieściła się Szkoła Podstawowa nr 1. Dom Zakładowy tzw. Łazienki, elektrownia, dworce kolejowe w Chabówce i Zarytem oraz wiele domów zostało zniszczonych przez wycofujące się wojska niemieckie. Niektóre budynki udało się ocalić dzięki bohaterskiej postawie partyzantów AK z oddziału „Adama”. 28 stycznia 1945 roku do Rabki wkroczyły oddziały Armii Czerwonej.

Widok na Rabkę, 1946 r.

sobota, 10 października 2009

„Z ludzi, stąd, wzięci”

Spomiędzy jakich ludzi rekrutowali się księża, których parafia w Rabce dała Kościołowi w XIX stuleciu? Na to kluczowe pytanie, zawarte w poniższym artykule postara się odpowiedzieć jego autor, Kamil Kowalczyk. Dowiemy się m.in. jakie wymagania musiał spełniać kapłan oraz co należało do jego obowiązków, a także skąd wzięła się tendencja do zmieniania nazwisk wśród księży. W artykule czytelnik będzie mógł zapoznać się z pięcioma sylwetkami księży wywodzących się z parafii w Rabce w XIX  wieku, co pozwoli mu nakreślić szkic ówczesnego duchowieństwa.

Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje autorowi za nadesłany artykuł!

Jan Maria Vianney
(Jean Baptiste Marie Vianney),
proboszcz z Ars.
4 sierpnia bieżącego roku minęło 150 lat od śmierci proboszcza maleńkiej parafii w Ars w południowej Francji, św. Jana Marii Vianneya (1786-1859). Ten charyzmatyczny kapłan, pochodzący z ubogiej wiejskiej rodziny i pozbawiony łatwości do nauki, zasłynął jako wielki asceta i spowiednik, który swoją modlitwą i pokutą, spowiadając po 16 godzin dziennie, dokonał cudu nawrócenia ogromnej liczby ludzi, w tym także intelektualistów i polityków swoich czasów.