sobota, 22 sierpnia 2009

Nagrobek Wiktorii Zubrzyckiej

Tajemniczy nagrobek stojący na uboczu starego rabczańskiego kościółka, na pewno przyciąga uwagę niejednego turysty i na pewno niewielu z nich wie, że wyszedł on z pod dłuta najwybitniejszego polskiego XIX-wiecznego kamieniarza. Jego historię odkryje przed nami, dobrze znany naszym czytelnikom z poprzednich artykułów, Kamil Kowalczyk.

Zespół Historia Rabki dziękuje autorowi za nadesłany artykuł!

Widok na stary i nowy kościół w Rabce
Właścicielka 6 kapeluszy, 7 chustek, 6 szali, 8 sukni i 3 płaszczy po przeżytych 71 latach zamknęła oczy w rabczańskim dworze, zapadając w sen wieczny 22 czerwca 1854 roku. Przyczyną zgonu Wiktorii z Gagatnickich Zubrzyckiej, córki Józefa Gagatnickiego herbu Pniejnia, była wodna puchlina. Warto zauważyć, że w księdze zgonów w rubryce „wiek zmarłego” zapisano 71 lat, natomiast na nagrobku figuruje 68.

sobota, 8 sierpnia 2009

Dom Wycieczkowy PTTK „Turbacz” w Rabce-Zdroju

Poniższy artykuł opisuje historię ważnego w historii Rabki domu "Turbacz" oraz przedstawia losy osób z nim związanych. Jego autorka, Katarzyna Ceklarz, prowadzi nas po karatach historii tego budynku od początku jego istnienia, aż po dzień dzisiejszy. Niektóre zdjęcia znajdujące się w tym artykule są po raz pierwszy publikowane!

Serdecznie dziękujemy autorce tekstu za przesłany artykuł!

Zespół Historia Rabki

Przedruk z Gazety Górskiej nr 2(67)
http://www.gazetagorska.pttk.pl/
Przedwojenna reklama restauracji Turbacz
Tak w 1933 roku reklamowała się najpopularniejsza restauracja w Rabce prowadzona przez Władysława i Marię Klempkę. Restauracja „Turbacz” znana była zarówno kuracjuszom przybywającym do Rabki jak i miejscowym góralom. Miejscowi spotykali się tutaj w różnych celach, aby uczcić udaną sprzedaż krowy czy konia na pobliskim placu targowym, podyskutować na temat bieżących spraw popijając okocimskie piwo lub by dowiedzieć się co nowego wydarzyło się w uzdrowisku. Było to także miejsce spotkań miejscowej inteligencji skupiającej się w takich organizacjach jak Polskie Towarzystwo Tatrzańskie czy rabczański Związek Podhalan, do których należał, i które wspierał, sam restaurator – Władysław Klempka.

Dom Turbacz