sobota, 18 lipca 2009

Historia apteki „Pod Matką Boską” w Mszanie Dolnej

Historia apteki „Pod Matką Boską” w Mszanie Dolnej zamyka cykl dotychczasowych publikacji dotyczących historii okolicznych aptek. Autor poniższego artykułu, dr n. farm. Maciej Bilek, przybliżył wcześniej naszym czytelnikom historię apteki „Pod Gwiazdą” i apteki „Zdrojowej” w Rabce oraz historię apteki „Pod Aniołem” w Jordanowie.

Bardzo dziękujemy autorowi, panu dr n. farm. Maciejowi Bilekowi, za owocną współpracę i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic historii!

UWAGA!

Nakładem nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ukazała się już książka autorstwa dr n. farm. Macieja Bileka, zawierająca historie aptek w dzisiejszych powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, suskim oraz limanowskim pt. „Apteki i aptekarze południowej Małopolski do 1951 r.”. Dostępna będzie ona w księgarniach w Zakopanem, Krakowie i Nowym Targu. Można ją także zamawiać bezpośrednio pod adresem mailowym wydawcy - nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego: pth.nt@poczta.fm.

Zespół Historia Rabki

Ogólny widok Mszany Dolnej
Informacje o początkach apteki w Mszanie Dolnej znajdujemy w listopadowym numerze „Czasopisma Galicyjskiego Towarzystwa Aptekarskiego” z roku 1888. W zamieszczonym w tym właśnie numerze „Sprawozdaniu z czynności Zarządu gremjalnego za rok ubiegły” odnaleźć można następującą informację: Na żądanie naszej opinii czy i o ile apteki publiczne w miejscowościach Mszana dolna, Korczyn i Ślemień miałyby racyę bytu i czy są potrzebne, udzieliliśmy c.kr. Namiestnictwu potrzebnych wyjaśnień. Zgodnie z prawdą, staraliśmy się wykazać niemożność utrzymania się aptek publicznych w tak małych miejscowościach. O dalszym przebiegu obecnie nic jeszcze nie wiemy. Nie pierwszy jednak raz lwowskie Namiestnictwo odniosło się do opinii Towarzystwa lekceważąco. W 1889 roku rozpisany został konkurs na aptekę w Mszanie Dolnej, o czym w piśmie zawiadamiało c.k. Starostwo w Limanowej. 20 marca 1890, na mocy rozporządzenia c.k. Starostwa w Limanowej, właścicielem koncesji na aptekę w Mszanie Dolnej został Stanisław Markiewicz. Istnienie apteki w Mszanie, należącej do Markiewicza potwierdza „Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem na rok 1894”. Magister Markiewicz zmarł 11 czerwca 1894 roku. Jego żona Filipina, wraz z dwójką nieletnich dzieci – Wandą Zofią oraz Władysławem Eustachym, zamieszkała w Pilźnie.