sobota, 27 czerwca 2009

Historia apteki „Pod Aniołem” w Jordanowie

Artykuł na temat apteki "Pod Aniołem" w Jordanowie, jest kontynuacją historii okolicznych aptek. Autorem tego artykułu, jest znany naszym czytelnikom z poprzednich publikacji dr n. farm. Maciej Bilek, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika, Farmacja Krakowska.

Przypominany, że już wkrótce, nakładem nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ukaże się książka autorstwa dr n. farm. Macieja Bileka, zawierająca historie aptek w dzisiejszych powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, suskim oraz limanowskim pt. „Apteki i aptekarze południowej Małopolski do 1951 r.”.

Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje autorowi za nadesłany artykuł!

Niestety nie udało się ustalić, ani kto był pierwszym jordanowskim aptekarzem, ani kiedy apteka powstała. Wiadomo, że istniała już w roku 1875 i należała do magistra Franciszka Buczka, późniejszego długoletniego właściciela apteki w Kolbuszowej. Franciszek Buczek urodził się w roku 1833 w rzeszowskim Staromieściu, jako syn tamtejszego rzemieślnika-mieszczanina. W roku 1859 rozpoczął studia farmaceutyczne, zakończone otrzymaniem dyplomu magistra farmacji w dniu 21 lipca 1862. W roku 1880 figuruje w wykazie zamieszczonym przez redakcję „Czasopisma Galicyjskiego Towarzystwa Aptekarskiego”, jako członek czynny Towarzystwa.

Jordanów, widok ogólny

sobota, 13 czerwca 2009

Dekret Piusa X

Dzisiaj przedstawiamy Państwu dokument wydany w 1907 r. przez papieża św. Piusa X, w którym nadaje on parafii w Rabce przywilej odpustu w dniu św. Marii Magdaleny. Słowo wstępu oraz tłumaczenie razem z fotografią pergaminu nadesłał Kamil Kowalczyk.

Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje Kamilowi Kowalczykowi za nadesłany artykuł!

Neogotycki kościół p.w. św. Marii Magdaleny
W roku 1908 zakończyła się budowa neogotyckiego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. 26 lipca delegat książęco-biskupiego konsystorza w Krakowie, ks. prałat dr Jan Mazanek, kanonik kapituły katedralnej na Wawelu, dokonał poświęcenia nowo wybudowanej świątyni. Kilka miesięcy wcześniej św. papież Pius X (1835-1914) wydał dekret ustanawiający odpust zupełny dla wiernych, którzy nawiedzą rabczański kościół w święto św. Marii Magdaleny, lub w któryś z dni oktawy. Miało to miejsce 21 marca 1908 roku, w piątym roku pontyfikatu papieża.