sobota, 28 lutego 2009

Rabka na łamach Wędrowca

Czytelnicy naszej strony znają już ogólny zarys historii naszej miejscowości za czasów, gdy była ona własnością Juliana Zubrzyckiego. A jak prezentowała się ona za czasów Kazimierza Kadena? Dzięki uprzejmości pana Józefa Szlagi, pracownika rabczańskiego szpitala i równocześnie wielkiego fascynata rabczańskiej historii, możemy Państwu zaprezentować artykuł na temat Rabki, który ukazał się w Tygodniku Ilustrowanym "Wędrowiec". Jego autor, Kazimierz Kaszewski, obiektywnym okiem, krok po kroku, maluje przed nami obraz uzdrowiska, opisując jednocześnie swój pobyt w Rabce.

A wszystko zaczęło się od pogłosek z Warszawy, że Rabka to "dziura", w której z nudów umrzeć można...



Serdecznie dziękujemy panu Józefowi Szladze, za udostępnienie materiałów!

piątek, 6 lutego 2009

Historia apteki „Pod Gwiazdą” w Rabce

Z nadesłanych do nas publikacji prezentujemy dzisiaj artykuł na temat Apteki pod Gwiazdą. Został on napisany przez pana dr n. farm. Macieja Bileka, zastępcę redaktora naczelnego kwartalnika, Farmacja Krakowska. Pan Maciej od lat zajmuje się opracowywaniem historii aptek południowej Małopolski, rezultaty przeprowadzonych przez niego badań nad tą tematyką będzie można wkrótce poznać w jego książce poświęconej historii aptek na terenie południowej Małopolski. 

Zespół Historia Rabki serdecznie dziękuje autorowi za nadesłany artykuł oraz państwu Miętus-Ciszewski ze udostępnione materiały i zdjęcia. 

Przedruk artykułu z biuletynu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie „Farmacja Krakowska”, za zgodą autora i redakcji. Artykuł został poprawiony i uzupełniony przez autora, dla celów publikacji w Internecie.

Obecna ulica Orkana, w głębi Hotel Turbacz,
stacja kolejowa, Apteka pod Gwiazdą.
Na początku XX wieku Rabka rozwijała się bardzo szybko, stając się z małego zakładu kąpielowego uzdrowiskiem o renomie sięgającej poza granice zaboru austriackiego. Nic więc dziwnego, że c.k. Namiestnictwo we Lwowie przychyliło się do prośby magistra Zygmunta Łukowskiego i zezwoliły 28 maja 1901 r. na otwarcie w Rabce nowej apteki. Warunkiem jej powstania miała być likwidacja istniejącej dotychczas sezonowej apteki „Zdrojowej”. Do zamknięcia tej placówki jednak nie doszło i działała ona nadal – w roku 1932 uzyskując statut apteki stałej.