niedziela, 21 września 2008

Rabka na łamach Tygodnika Illustrowanego

Dzięki uprzejmości pana Józefa Szlagi, umieszczamy dzisiaj na naszej stronie 5 artykułów na temat Rabki, jakie ukazały się na łamach Tygodnika Illustrowanego w latach 1867-1873. Tekst został zebrany i opracowany przez pana Józefa Szlagę, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie nam tych archiwalnych materiałów. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować panu Piotrowi Kuczajowi za pomoc w rozpowszechnianiu publikacji oraz za udostępnienie egzemplarza Tygodnika Illustrowanego z 22 lipca 1871 roku.



Dodatkowo zamieszczamy jeszcze fragment "Listów Jaskółki" drukowanych w "Tygodniku Illustrowanym" z sierpnia 1868 r.

...Otóż, z wysokości Górca można jednym rzutem oka ogarnąć całą krainę Tatrów, która się skalistemi rębami wydatnie rysuje na niebie i odznacza od reszty krajobrazu okrytego świeżą zielonością.

Patrzyłyśmy z zachwytem i podziwem na te góry, co się tak rozwielmożyły wspaniale jak królowe, drapując się jedna przed drugą w białe i purpurowe płaszcze i wieńcząc się w świetniejsze jeszcze z obłoków słonecznych korony.

Popasaliśmy w Zaborni, nędznej karczemce, gdzie wszakże i dla ducha (czy, tylko dla ucha może) pokarm znalazłam. Chcę mówić o wierszu nakreślonym tam ołówkiem na ścianie:

"Nieraz pierś, bólem rozdarta,
Jęczy na ziemskiej pokucie...
Ale powiedz, cóżby warta
Była życia twego karta,
Gdyby nie myśl -nie uczucie?.."

Biedny poeta! Myśl i uczucie rzucił na ścianę jak groch!...

Ale odbił się w sercu mojem.

Ztamtąd, ciągle już mając góry przed sobą dojechalismy do Nowego Targu, miasteczka o trzy mile od Zakopanego, przyszłej naszej siedziby.

Niejednokrotnie ostrzeżeni, iż w górach można umrzeć z głodu, zaopatrzyliśmy się tutaj w najkonieczniejsze zapasy.

Za Szaflarami (wioska) przebyliśmy wozem w bród Biały Dunajec, właśnie gdy księżyc wynurzał się z zasłony obłoków. ...

Rabka i okolice w podaniach i baśniach ludowych

Publikacja "Rabka i okolice w podaniach i baśniach ludowych" została wydana z okazji 50-lecia nadania praw miejskich dla Rabki. Zawiera ona podania i baśnie, których autorami są uczniowie Gimnazjum nr 1 w Rabce Zdroju. Znajdują się w niej również ilustracje, które są również dziełem uczniów. Teksty zebrał i opracował: Grzegorz Moskal. Projekt okładki i wybór ilustracji: Leszek Zachara. Opracowanie komputerowe ilustracji: Halina Macioł.

Mroczne sekrety willi Tereska - prezentacja

Multimedialna prezentacja, która została wyświetlona podczas promocji książki "Mroczne sekrety willi Tereska", 8 marca 2008 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce.

wtorek, 16 września 2008

Rabka w Ilustrowanym Dwutygodniku Krajoznawczym "Ziemia"

Dzisiaj umieściliśmy kolejną publikację o Rabce napisaną przez tajemniczego J. K. Pochodzi ona z ilustrowanego dwutygodnika krajoznawczego "Ziemia" wydanego w Warszawie w 1931 roku.


Tekst udostępnił pan Piotr Kuczaj - serdecznie dziękujemy!

niedziela, 14 września 2008

Zakład Zdrojowo-Kąpielowy Rabka Solanka Jodo-Bromowa

Dzisiaj rozpoczynamy publikację rabczańskich przewodników i broszurek. Jest to nowe wyzwanie dla naszego zespołu. Mamy nadzieję, że czytelnikom spodoba się nasz pomysł.

Pierwszą naszą publikacją jest broszurka informacyjna z 1903 roku, pt. "Zakład Zdrojowo-Kąpielowy Rabka. Solanka Jodo-Bromowa", autorstwa dr Edmunda Supińskiego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jednym z najstarszych informatorów o Rabce.


Broszurkę udostępnił pan Antoni Szeląg, za co bardzo mu dziękujemy!