niedziela, 31 sierpnia 2008

Tragiczny wrzesień

W tym roku obchodzimy 69 rocznicę wybuchu II wojny światowej, aby upamiętnić te wydarzenia chcemy przedstawić naszym czytelnikom kilkuczęściowy artykuł opisujący dramatyczny przebieg działań wojennych w naszej okolicy w pierwszych dniach września 1939 roku. W artykule wykorzystaliśmy obszerne fragmenty pracy „Tragiczny wrzesień” absolwentki Gimnazjum nr 1 w Rabce Zdroju Katarzyny Smalarz.
Żołnierze niemieccy przekraczają granicę.
O godzinie 4:45, 1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie przekroczyły granice Polski - w ten sposób rozpoczęła się II wojna światowa. Obrona południowych granic została powierzona Armii „Karpaty”, którą dowodził gen. Kazimierz Fabrycy oraz Armii „Kraków” dowodzonej przez gen. Antoniego Szyllinga.

sobota, 9 sierpnia 2008

„Grasujące powietrze”

Poniższy artykuł będzie dotyczył epidemi cholery, która nawiedziła Galicję w XIX wieku. Mamy nadzieję, że zainteresuje on naszych czytelników i zainspiruje do zorganizowania wycieczek do zapomnianych już miejsc opisanych w naszej historii. Zespół Historia Rabki dziękuje za pomoc w napisaniu artykułu absolwentowi Gimnazjum nr 1 w Rabce, Kamilowi Filasowi.

Okładka Paryskiego dziennika symbolicznie
przedstawiająca epidemię cholery.
Choroby zakaźne stały się ważnym czynnikiem kształtującym historię - stwierdził niedawno Jared Diamond, amerykański fizjolog i ekolog. Na przestrzeni wieków ludność walczyła z różnego rodzaju epidemiami. Dżuma, cholera, gruźlica i ospa dziesiątkowały ją w starożytności i średniowieczu. W XII stuleciu szalała ospa, w XIII - trąd, w XIV - dżuma, w XV - syfilis, w XVI - czerwonka (dyzenteria), w XVII - gruźlica, a w XVIII – tyfus. Wiek XIX upłynął pod znakiem epidemii cholery, która pochłonęła 40 mln ofiar.