sobota, 24 maja 2008

Naród polski czy góralski?

Przerzucając kolejne kartki encyklopedii, pod hasłem Goralenvolk odnajdujemy krótką notę, z której dowiadujemy się między innymi, że jest to nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego. Jednak by dokładnie prześledzić historię jednego z najgłośniejszych przypadków kolaboracji polskiej, trzeba odnieść się do literatury poświęconej tej tematyce. Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie; jak to możliwe, że Podhale, które słynęło ze swoich zasług, dopuściło się tak wielkiej zdrady? Co spowodowało, że wiele osób zgodziło się przyjąć niebieską Kennkartę z literą G? Oraz jak przebiegała owa akcja na terenie Rabki? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, który będzie jednak tylko szkicem losów Goralenvolku.
Typ górala tatrzańskiego. Górale podhalańscy
słyną z pięknego stroju. Czarny filcowy
kapelusz obszyty muszelkami, biała gunia
pięknie wyszywana, białe obcisłe spodnie z bogato
 wyszywanymi parzenicami, na nogach skórzane
płytkie pantofle - kierpce - oto główne części tego stroju.
Zanim przystąpimy do opisywania narodzin Goralenvolku, warto jest przyjrzeć się sytuacji na Podhalu jeszcze przed wybuchem wojny. Kryzys gospodarczy lat 30. sprowadził straszliwą biedę, z której Podhale nie wygrzebało się aż do wojny. Ceny artykułów rolnych mocno zmalały, dodatkowo chłopi musieli spłacać pożyczki zaciągnięte na rozwój gospodarstwa. Jednakże przedwojenne Zakopane było miastem otwartym, w którym bardzo szybko rozwijała się turystyka. Do Zakopanego przyjeżdżało bardzo wielu sportowców, dwukrotnie odbyły się tutaj mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 1929 i 1939 roku. Mieszkańcy powoli likwidowali swoje gospodarstwa i zaczynali utrzymywać się głównie z turystów.

poniedziałek, 19 maja 2008

Blog Historia Rabki

Z powodu ogromnego zainteresowania historią Rabki i okolic, postanowiliśmy założyć tego bloga, którego celem jest promowanie i dokumentowanie historii naszego regionu. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas artykuły zainteresują i wzbudzą gorące dyskusje. Jesteśmy otwarci na współpracę, jakiekolwiek informacje, zapytania prosimy przesyłać na naszego maila historiarabki@gmail.com.

Pozdrawiamy!
Zespół Historia Rabki